Naprávame pôdohospodárstvo a bojujeme so smutným dedičstvom Fica a Pellegriniho

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (OĽANO) informoval o riešeniach a plánoch, týkajúcich sa podpory potravinárstva a boja s nárastom cien. Predseda hospodárskeho výboru Národnej rady SR Peter Kremský (OĽANO) následne pripomenul podvody a korupciu, ktoré sa v agrorezorte diali počas vlády strán Smer a Hlas.

„Situácia na trhu s potravinami je zložitá, napriek tomu bude potravín dosť. Sme súčasťou veľkého európskeho trhu, ktorý vyprodukuje viac ako 70 % potravín nad vlastnú spotrebu. EÚ sa v posledných rokoch stala najväčším vývozcom potravín na svete,“ povedal na úvod minister S. Vlčan s tým, že medzi jeho priority patrí odstránenie hlavného štrukturálneho problému Slovenska, ktorým sú nedostatočné spracovateľské a potravinárske kapacity.

Súčasný stav slovenského pôdohospodárstva je podľa Vlčana výsledkom dlhoročného šafárenia vlád Fica a Pellegriniho, ako aj privatizácie z obdobia vlád V. Mečiara „kedy privatizéri rozpredali a zlikvidovali potravinársky priemysel, pričom dnes nám tieto spracovateľské kapacity chýbajú,“ spresnil minister.

„Hneď ako sme nastúpili, sme začali situáciu riešiť. Zachránili sme akreditáciu pre Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA), ktorá bola bahniskom korupcie a káuz bývalých garnitúr, aby bolo vôbec možné vyplácať dotácie našim farmárom. Zvýšili sme na ďalšie obdobie spolufinancovanie projektových podpôr o 280 miliónov eur, nastavili sme transparentné cenové katalógy na obstarávanie poľnohospodárskych technológií, finalizujeme finančné nástroje, ktoré umožnia farmárom čerpať výhodné úvery až do výšky štvrť miliardy eur, ktoré budú môcť investovať do nových výrobných liniek, konzervární, či skladov tak, aby sme zvýšili potravinovú sebestačnosť,“ zdôraznil Vlčan.

„Ceny potravín sú celoeurópskym problémom a žiadna vláda nedisponuje kúzelnou paličkou, ktorou dokáže ceny okamžite znížiť. Pánom z opozície sa ľahko rozdáva, keď nenesú žiadnu zodpovednosť za štátne financie, no keď boli pri moci videli sme, že sľuby predčili skutky,“ konštatoval predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský.

„Najlepším ukazovateľom neschopnosti Ficových a Pellegriniho vlád boli vlny rekordných zdražovaní. Napriek vtedy nízkej inflácií sme v rokoch 2018 a 2019 patrili medzi krajiny EÚ s najrýchlejším rastom cien – za rok 2019 to bolo skoro 5 %, Slovenský pozemkový fond (SPF) a PPA slúžili ako bankomat pre oligarchov Smeru Norberta Bödöra a Martina Kvietika, ministerka pôdohospodárstva prideľovala pôdu podvodníkom a ľuďom z prostredia talianskeho organizovaného zločinu, financie boli prideľované napríklad bývalej poslankyni Smeru, grófke zo Zemplína Roškovej, ktorá dostávala agrodotácie na asfaltové plochy. Nehovoriac o tom, že schválili tzv. ‘daň z jedla’, odvod pre potravinárske reťazce, ktorý spôsobil nárast cien potravín a zvýšenie inflácie o takmer jedno percento. Až po nátlaku Európskej komisie museli tento nezmysel zrušiť,“ pripomenul.

„Slovensko dnes potrebuje podporiť hlavne spotrebu z lokálnej výroby. To je spôsob ako dať ľuďom prácu, ako znížiť dopravné náklady a uhlíkovú stopu,” doplnil na záver Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program