Nedomyslené obedy „zadarmo“ sú len znakom dlhodobého amaterizmu strany Smer

Robert Fico dnes priznal, že nápad s takzvanými obedmi zadarmo absolútne nedomyslel. Tvrdia to poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), ktorí už dlhý čas upozorňujú na to, že v školských kuchyniach chýba personál a tiež potrebné vybavenie na zvýšený nápor žiakov.

„V Smere to konečne zistili a aj preto takzvané obedy zadarmo odsúvajú až na september,“ uviedla tieňová ministerka práce a poslankyňa za OĽANO Soňa Gaborčáková a pokračovala s tým, že do problematiky vstúpil minister práce Ján Richter, ktorý chce zaplatiť kuchárky a pomocný personál cez projekt. „Dnes nie je záujem o tieto profesie, pretože sú slabo platené. Ak majú byť financované len cez projekt, tak to bude o to horšie,“ povedala s tým, že ani ZMOS podľa vlastných vyjadrení nedokáže zagarantovať obedy zadarmo.

Gaborčáková upozornila, že minister Richter má práve vo svojom rezorte v oblasti hmotnej núdze viac ako 6500 starobných a invalidných dôchodcov, ktorí tiež potrebujú bezplatný obed. „Ak chce pán Richter niekomu pomáhať zabezpečovať obedy zadarmo, tak by to mali byť práve starobní a invalidní dôchodcovia. Smer by sa mal preto starať najmä o nich, nie o školákov – o tých sa má starať ministerstvo školstva,“ dodala Soňa Gaborčáková.

Podľa tieňového ministra školstva a poslanca za OĽANO Miroslava Sopka je práve rezort školstva pri tejto téme piatym kolesom na voze. „Doteraz sme nepočuli jednoznačné vyjadrenia ministerstva školstva na toto opatrenie,“ uviedol Sopko a pokračoval: „Pýtam sa, ako je možné, že do návrhu tohto zákona sa dostáva termín „iná strava“ ktorý neznamená nič iné, ako to, že obedy pre žiakov chce Smer riešiť suchou stravou namiesto toho, aby dostali kvalitnú a teplú stravu. Dnes tu máme desiatky tisíc detí, ktoré dostávajú suchý obed v sáčku. My presadzujeme, aby deti mali garantovanú teplú stravu, no vidíme, že Smeru nezáleží na kvalite stravy pre naše deti.“

„Robert Fico dnes dokázal, že riešenie, ktoré priniesol, je len holub na streche. Teraz ho len dobiehajú veci, na ktoré mal myslieť ešte predtým, ako vôbec zverejnil toto opatrenie,“ vyjadril sa podpredseda poslaneckého klubu OĽANO Eduard Heger. „Mal najprv rokovať so ZMOS-om, mal zistiť kapacitu jedální, mal zistiť koľko to bude stáť a ako sú samosprávy na toto opatrenie pripravené. Nepripravenosť a nedomyslenie tohto zákona je jasným znakom amaterizmu strany Smer,“pokračoval Heger.

„Strana Smer dlhodobo dokazuje, že je len stranou marketingu a populizmu, pretože nerieši skutočné problémy. Skutočným problémom je, že po desiatich rokoch budovania „sociálneho štátu“ Robertom Ficom sú na Slovensku ešte stále školy, ktoré nemajú jedálne schopné poskytovať žiakom teplé a zdravé obedy,“ uzavrel Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program