Odstránime Pellegriniho byrokratický nezmysel

V slovenskej legislatíve sa opäť objavila zbytočná byrokratická povinnosť, ktorá podnikateľov núti napĺňať štátne databázy údajmi namiesto toho, aby si to štát vybavil sám. Namiesto toho, aby im štát za to zaplatil, im ešte vyrubí poplatok. „Ako predseda hospodárskeho výboru sa zasadím za to, aby takýto poplatok, ktorý zaviedla Pellegriniho vláda, zo zákona zmizol“, hovorí poslanec OĽANO Peter Kremský.

Podľa Zákona o obchodnom registri sú spoločnosti povinné doplniť do Obchodného registra rodné čísla svojich zástupcov cez elektronický formulár na slovensko.sk. Dokonca za to musia uhradiť poplatok 33 eur a priložiť kópie rodných listov. Inak im register od septembra nezapíše zmenu. Do konca septembra 2022 navyše musia mať tieto rodné čísla zapísané všetky firmy, inak im hrozí pokuta vyše 3000 eur.

„Ide o typický príklad byrokratického opatrenia. Štát vlastní údaje o rodných číslach osôb, ale keďže nie je schopný vyhľadať si ich a zapísať do registra, núti podnikateľov, aby to urobili za štát. Navyše im ešte aj vyrubí poplatok,“ dopĺňa šéf parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský.

„Okamžite začnem pripravovať novelu zákona o obchodnom registri a zákona o súdnych poplatkoch, ktorá zruší poplatok za takýto zápis a odstráni aj dokladanie kópií rodných listov. Ak si štát potrebuje údaje overiť, nech si ich overí vo svojich databázach. Nemôže to prenášať na plecia občanov“, hovorí poslanec OĽANO.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program