OĽANO navrhuje, aby si po odpracovaní 40-tich rokov určil odchod do dôchodku každý sám

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzývajú stranu Smer na verejné rokovanie k návrhu zákona o veku odchodu do dôchodku. OĽANO prichádza s návrhom, aby si vek odchodu do dôchodku sám určil každý, kto odpracuje aspoň 40 rokov.

Predseda OĽANO Igor Matovič považuje dôchodkový systém za „srdce organizmu spoločnosti“, preto vyzval Smer na uvážlivé konanie pri hlasovaní o mimoriadne závažnom návrhu zákona, akým je vek odchodu do dôchodku. Zároveň pripomenul niekoľko faktov. „Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku prijala strana Smer v roku 2012, čiže Smer spôsobil to, že vek odchodu do dôchodku rastie. Dnes teda riešia problém, ktorý sami spôsobili,“ uviedol Matovič a pokračoval: „Súčasný návrh Smeru nikomu do roku 2031 nepomôže. Čiže ich zákon nie je niečo, čo by v dnešnej situácii pomáhalo ľuďom, ktorí sa v najbližších rokoch chystajú odísť do dôchodku.“  

Podľa predsedu Obyčajných návrh Smeru pôsobí to, že napríklad človek, ktorý odpracuje len 15 rokov bude mať rovnaký vek odchodu do dôchodku, ako človek, ktorý odpracuje až 46 rokov. „Teda napríklad človek, ktorý v živote nepracoval a začne pracovať len od 49 rokov bude môcť odísť do dôchodku v rovnakom veku, ako ten, ktorý pracuje od 18 rokov,“ poukázal Matovič na nespravodlivé nastavenie systému, ktorý navrhuje Smer.

„Dôchodkový systém je srdce organizmu spoločnosti, je to veľmi dôležitý a kľúčový systém, ktorý by sa nemal meniť bez verejnej diskusie a súhlasu odborníkov. Dnes má Smer k dispozícii len 89 hlasov. Sme v situácii, kedy kľúčové nastavenie systému štátu bude záležať len na jednom jedinom hlase,“ upozornil Matovič, ktorý sa obáva, že tento hlas zrejme nebude motivovaný úplne legálne.

OĽANO preto vyzvalo stranu Smer, aby pristúpila k spoločnému rokovaniu o veku odchodu do dôchodku za podmienky, že rokovanie bude verejné. „Nechceme pokútne rokovanie, aké dnes Smer vedie s fašistami a podobne. Nie je nič verejnejšie ako nastavovanie dôchodkového systému. Zároveň na rokovanie prinášame alternatívny návrh dobrého kompromisu. Navrhujeme umožniť ľuďom, ktorí odpracovali aspoň 40 rokov skorší odchod do dôchodku vtedy, kedy sami uznajú za vhodné,“ doplnil Matovič s tým, že nastavenie súvisiacich parametrov zákona je otázkou dohody a diskusií. „Rokovanie o takomto systéme by malo byť zodpovedné voči nám ale hlavne voči budúcim generáciám,“ uzavrel.

OĽANO zároveň apeluje na hnutie SME RODINA, aby dôkladne zvážilo hlasovanie za súčasný návrh v znení, v akom ho predkladá strana Smer.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program