OĽANO navrhuje výnimky v zákone o kompenzáciách. Len tak štát dokáže zaistiť podporu ZŤP ľuďom vtedy, keď ju potrebujú

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) navrhuje možnosť výnimky v zákone o kompenzáciách. Jedine tak sa dá zaistiť podpora ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím vtedy, keď ju reálne potrebujú a zákon je príliš tvrdý, tvrdí poslankyňa za hnutie OĽANO Silvia Shahzad, ktorá sa pomoci osobám s ťažkým zdravotným postihnutím venuje dlhodobo.

Súčasný zákon o kompenzáciách ťažkého zdravotného postihnutia podľa Silvie Shahzad nezabezpečuje podporu všetkým, ktorí ju potrebujú. „Ľudskú dôstojnosť, ktorá sa v zákona spomína, dosiahneme iba tak, ak sa sústredíme na kritéria, ktoré kompenzujú predovšetkým ťažké zdravotné postihnutie,“ uviedla poslankyňa s tým, že kritériá pre priznanie podpory sú v súčasnosti nastavené tak, že príliš prísne zohľadňujú napríklad majetok a príjem človeka s ťažkým zdravotným postihnutím. „Je bežné, že prekročenie zákonom stanovenej hranice o zanedbateľnú sumu znamená nemožnosť využívať podporu, ktorú zákon priznáva a zdravotné postihnutie si to vyžaduje,“ pokračovala S. Shahzad.

Ako prax ukazuje, zdravotné postihnutia a ich dôsledky sú tak individuálne, že nie je v možnostiach zákona ich všetky do paragrafového znenia vtesnať, preto sa neraz stáva, že miesto toho, aby človek dostal podporu od štátu, tak sa mu štát na dlhé obdobie otočí chrbtom. „Do očí to bije napríklad v prípade zdedenia majetku. Nielenže človek s ťažkým zdravotným postihnutím prišiel o svojho blízkeho človeka, ale reálne mu hrozí strata nároku na všetky príspevky, či nemožnosť ich priznania, resp. vzdanie sa majetku,“ povedala Shahzad, podľa ktorej je táto zjavná skrivodlivosť dôsledkom zbytočne tvrdo nastavených hraníc, ktoré nezohľadňujú individuálne podmienky ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, a už vôbec nie samotné zdravotné postihnutie.

„V takýchto prípadoch by nemalo byť snahou zaškatuľkovať všetkých ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím do jednotlivých ustanovení zákona, ale pomáhať aj vtedy, ak na nich zákon nemyslí, ich zdravotné postihnutie je zjavné a pomoc súrne potrebujú,“ odôvodnila Silvia Shahzad dôvod predloženia návrhu OĽANO, ktorý odstraňuje tvrdosť tohto zákona a na základe individuálneho posúdenia umožní ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím požiadať o výnimku.

„Nemali by nám byť ľahostajné osudy ľudí, ktorí si sami nevedia pomôcť. Nemali by sme ostať v situácii, že zákon na nich nemyslí. To, že to tak je, nie je ich problém, ale problém tejto spoločnosti a preto sa s ním chceme vysporiadať,“ tvrdí poslankyňa Shahzda s tým, že každé rozhodovanie bude zohľadňovať ich individuálnu situáciu. „Iba tak dosiahneme, že sa človek so zdravotným postihnutím so situáciou rýchlejšie vysporiada a čo najskôr bude plnohodnotnou súčasťou spoločnosti. Spravodlivejšie Slovensko začína v pomoci najslabším,“ uzavrela Silvia Shahzad.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program