OĽANO nepodporí deravý a zle pripravený systém eKasa

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) upozorňuje na značné medzery v zavedení systému online pokladní eKasa, ktorý predstavila Finančná správa. Podľa tieňového ministra financií a hospodárstva za OĽANO Eduarda Hegera môžu tieto chyby viesť k ešte väčšiemu množstvu daňových únikov.

Počas tlačovej besedy prezidenta Finančnej správy zaznelo, že doteraz realizované podvody súviseli s modifikáciou fiskálneho modulu. „Takéto vyjadrenie môže povedať len človek, ktorý nie je znalý problematiky. Fiskálny modul je zaplombovaný, prístup k nemu má zamestnanec finančnej správy a servisný technik. Pamäť fiskálneho modulu je súčasťou elektronickej registračnej pokladne, čiže kasy. Táto pamäť je nezmazateľná. Za podvody na kasách môžu podvodné programy a nedostatočná zákonná povinnosť, ktorá slabo definuje, čo sa do fiskálneho modulu ukladá,“ upozornil Eduard Heger s tým, že riešenie, ktoré prináša OĽANO je jednoduchšie, dostupnejšie a teda aj efektívnejšie ako zavedenie e-kasy.

„Finančná správa chce zavrhnúť dlhodobo budovaný systém kontroly a zaviesť pochybný systém s veľkými bezpečnostnými dierami. Totiž, na otázku, aký je rozdiel medzi systémom zavedeným v CZ a Slovenskou e-kasou, nevedel pán Imrecze dostatočne odpovedať,“ povedal Heger a pokračoval: „Stačí sa pozrieť na benchmark, porovnanie systémov, ktoré existujú. Pochybné riešenie finančnej správy je totožné s českým modelom“ vyjadril sa E. Heger a upozornil, že tento fakt môže ľahko viesť k výpadku na výbere daní v desiatkach miliónov, nie k jeho zlepšeniu, ako deklaruje Finančná správa SR. „Navyše si za zavedenie nespoľahlivého systému zaplatíme takmer dvadsať miliónov euro,“ doplnil.

Podľa Hegera je slabinou online pokladne v systéme eKasa v prvom rade to, že dátové úložisko sa bude nachádzať na serveri finančnej správy a prístup k nemu bude iba prostredníctvom internetu: „V prípade odpojenia od internetu tak môže podnikateľ vytvárať predbežné účtenky, ktoré sa v danom momente do fiskálneho modulu neukladajú, čo dáva obchodníkovi možnosť ich následne zo svojho zariadenia vymazať. Zákazník tak zaplatí DPH, avšak štátu sa nemusí dostať.“ upozornil E. Heger s tým, že zdôraznil slabinu systému, výpadky internetu, ktoré sú bežné, najmä vo vidieckych lokalitách. „Výpadky dajú obchodníkom možnosť predávať bez bločkov“ pokračoval.

Ako ďalej uviedol poslanec za OĽANO, systém eKasa je nedotiahnutý a má technické a bezpečnostné medzery. „Navyše máme indície, že jeho zavedenie slúži len na posunutie takmer dvadsať-miliónovej zákazky spriatelenej firme, ktorá bez výberového konania dodala už v minulosti systém virtuálnej pokladne,“ tvrdí Heger. „Namiesto boja proti daňovým podvodom prinesie systém eKasa skôr väčší priestor pre úniky. Okrem toho prinesie podnikateľom ďalšie náklady na úpravu pokladníc, ktoré si v minulosti museli kúpiť,“ skonštatoval.

Hnutie OĽANO nepodporí deravý a zle pripravený systém eKasa. „Už na najbližšej septembrovej schôdzi ponúkame bezpečnejšie a lacnejšie riešenie, ktoré systém vylepší a pomôže bojovať proti daňovým únikom a podvodom. Toto riešenie spočíva v zachovaní fiskálneho modulu v kase. Ten by mal po prijatí nášho návrhu zaznamenať všetko, čo kasa vytlačí, nie len uzávierky. Táto kasa po pripojení na internet môže všetko odosielať finančnej správe. Pri režime offline však zostane naďalej zabezpečená. Okrem toho prijatím našej novely sa zníži korupcia a odbúra byrokracia pre podnikateľov,“ povedal Heger.

Návrh, ktorý predkladá OĽANO predstavuje zníženie administratívnej záťaže pre podnikateľov. „Chceme vypustiť povinnosť mať na predajnom mieste umiestnený komunikačný kábel k elektronickej registračnej pokladnici. Týmto káblom už finančná správa disponuje,“ uviedol Heger a pokračoval: „Náš návrh tiež vypúšťa povinnosť v obchodoch sprístupniť vzor pokladničného dokladu. A poslednou navrhovanou zmenou je zmena zákona, ktorá umožní podnikateľovi zmeniť adresu prevádzky bez potreby zmeny pamäte a servisného zásahu,“ dodal Heger s tým, že takto by sa výrazne zjednodušila manipulácia s registračnou pokladnicou pri presťahovaní prevádzky.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program