OĽANO, SaS: Vládna novela podkopáva už aj tak zhoršujúce sa podnikateľské prostredie

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) a strany SaS podali návrh na Ústavný súd SR. Novela zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja podľa nich umožňuje „sankcionovať“ podnikateľov len na základe podozrení a domnienok, a to výrazne predtým, než o samotnej vine a treste rozhodne súd.

Minulý rok vláda napriek kritike prijala kontroverznú novelu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja. Novela podľa poslanca za OĽANO Eduarda Hegera umožňuje účelovú elimináciu konkurencie. „Trh s pohonnými látkami vyžaduje, aby mal podnikateľ osobitné povolenie na takúto podnikateľskú činnosť. Podľa novely môže Kriminálny úrad finančnej správy pozastaviť takéto povolenie každému subjektu, voči ktorému bolo začaté trestné stíhanie už len pre podozrenie zo spáchania daňového trestného činu,“ upozornil Heger s tým, že takýmto spôsobom môže veľmi ľahko dôjsť k nespravodlivému pozastaveniu spomínaného povolenia. „Predstavme si, koľko vykonštruovaných trestných oznámení sa tu môže v najbližšej dobe vyrojiť s cieľom eliminovať konkurenciuTáto novela podkopáva už aj tak zhoršujúce sa podnikateľské prostredie. Nové pravidlá v mnohom pripomínajú nemiestny a až cynický žart na úkor poctivých podnikateľov na trhu s pohonnými hmotami. A toto je pre budovanie zdravého a spravodlivého podnikateľského prostredia neprijateľné.“

Ako ďalej uvádza Heger, pozastavenie povolenia znamená zatvorenie prevádzky, čo spôsobí viaceré problémy ako podnikateľom, tak aj ľuďom. „Ľudia budú nútení chodiť na iné čerpacie stanice, poškodení tak budú zákazníci. Samotná pumpa príde o svojich zákazníkov a tým pádom aj o tržby, čo môže byť pre ňu likvidačné,“ upozornil poslanec, podľa ktorého je ťažko predstaviteľné, že by sa podnikateľ dokázal bez problémov pozviechať po niekoľko mesačnej nútenej „prestávke.“

Tieňový minister financií Eduard Heger taktiež upozornil na to, že zákon nerieši ani postup v prípade podnikateľov, u ktorých sa následne preukáže nevina. „V dôsledku pozastaveného povolenia im už vznikne nenapraviteľná škoda. Otázka znie, či je štát pripravený a ochotný kompenzovať tieto škody. Nehovoriac o tom, že dochádza k poškodeniu podnikateľského prostredia,“ povedal Heger s tým, že kvôli spomenutým skutočnostiam opoziční poslanci iniciovali súdny prieskum súladu nového mechanizmu pozastavenia povolenia a požiadali ústavný súd o preskúmanie napadnutého ustanovenia.

Ako uviedol poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita a tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca, poškodení budú distribútori a ich odberatelia a predkladateľ nepreukázal, že táto škoda bude vyvážená iným prospechom pre spoločnosť.

Trh má podľa poslanca Jurzycu už dnes dlhý chvost a štát mu ho chce odstrihnúť. „Polovicu trhu tvoria tri – štyri firmy. Zo stoviek firiem ostanú desiatky. Tento zákon spôsobí obmedzenie súťaže na trhu s distribúciou minerálnych olejov. Napríklad benzínu. Zákonom, podľa ktorého firma, ktorá chce predávať minerálne oleje, musí mať ročný objem napríklad 30 miliónov litrov a splatené vklady do základného imania 500 tisíc eur.”

Cieľom bolo podľa predkladateľa vraj spresniť definíciu. Eugen Jurzyca na konkrétnom príklade poukázal, že sa to minie účinku. „Ako keby novinárom mohol byť len človek, ktorý doteraz ročne písal 100 strán článkov a odteraz zloží pol milióna eur. Síce by to obmedzilo možnosti novinárov písať a možnosti čitateľov čítať články, ale bolo by to (v logike zákona) vyvážené spresnením definície novinára.”

Jurzyca dodal, že v pripomienkovom konaní mal Protimonopolný úrad SR zásadnú pripomienku k novele. Zásadný rozpor však nebol odstránený.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program