OĽANO vyzýva Lajčáka na zapojenie SR do medzinárodného úsilia o záchranu Asie Bibi

Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová vyzýva ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby zapojil Slovenskú republiku do medzinárodného úsilia o záchranu Asie Bibi. Lajčákovi adresovala list s výzvou, aby sa SR zasadila o to, aby bolo Asii Bibi umožnené vycestovať z Pakistanu a aby jej SR ponúkla možnosť uchádzať sa o azyl.

V posledných dňoch vo svete rezonuje prípad pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ktorá bola uväznená takmer deväť rokov pre svoju vieru na základe kontroverzného zákona o bohorúhaní. Ohrozenie na jej živote a živote jej blízkych však trvá aj po zbavení obvinenia pakistanským Najvyšším súdom. V kroku, ktorým ustúpila radikálnym islamistom protestujúcim v uliciach proti zbaveniu obvinenia, pakistanská vláda nateraz deklarovala svoj úmysel nedovoliť Asii Bibi opustiť krajinu.

Prípad Asie Bibi je bodom, ktorý by viac nemal nechať ani slovenskú verejnosť ani slovenských politických predstaviteľov ľahostajnými vo veci prenasledovania pre náboženské presvedčenie. „Angažovanie sa v prípade Asie Bibi by malo byť prvým výrazným krokom SR týmto smerom. Touto cestou by som Vás rada vyzvala, aby ste využili svoje kompetencie na zapojenie SR do úsilia medzinárodného spoločenstva o záchranu Asie Bibi. Navrhujem apelovať na pakistanskú vládu, aby ctiac princípy právneho štátu a náboženskej slobody umožnila Asii Bibi opustiť Pakistan. Taktiež navrhujem aby bola Asii Bibi a jej blízkym ponúknutá možnosť uchádzať sa o azyl v SR,” uviedla v liste adresovanom ministrovi Miroslavovi Lajčákovi predsedníčka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny a poslankyňa za OĽANO Anna Verešová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program