OĽANO žiada napraviť financovanie prezidentskej kampane. Bohatí kandidáti nesmú byť zvýhodnení

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) chce napraviť podmienky financovania prezidentskej kampane. V súčasnosti je podľa poslancov za OĽANO zákon o financovaní prezidentskej kampane postavený tak, že bohatí kandidáti majú výrazne vyššiu šancu na úspech vo voľbách.

Predseda Obyčajných Igor Matovič vidí zásadnú krivdu pri voľbe prezidenta v tom, že kým politický subjekt môže kandidátovi, ktorého podporuje, prispieť na kampaň maximálne sumou 100-tisíc eur, samotný kandidát môže svoju kampaň financovať z vlastných zdrojov až do výšky 500-tisíc eur. „Chudobný človek, ktorý nemá peniaze na kampaň, a chcel by byť prezidentom, má dramaticky ťažšiu situáciu, ako ten bohatý. Ak má niekto k dispozícii z vlastných zdrojov na kampaň 500-tisíc eur, má až šesťkrát vyššiu šancu ako ten, ktorý nemá nič. Zbytočne sa potom budeme tváriť, že si ideme vyberať toho najlepšieho z najlepších. Nie, nie je to tak, vyberáme si len z najbohatších“ uviedol Matovič, podľa ktorého by bolo spravodlivejšie, keby mala politická strana možnosť dofinancovať kandidátovi jeho kampaň až do povolenej výšky celkových nákladov.

„Podmienky sú teraz nastavené v duchu porekadla, ktoré hovorí, že šaty, a mnohkrát aj peniaze, robia človeka. Podľa nás skutky robia človeka. Preto chceme osloviť premiéra, aby umožnil zrovnoprávniť všetkých kandidátov,“ vyjadril sa Matovič s tým, že OĽANO chce premiérovi ponúknuť návrh riešenia a zároveň mu dáva prísľub, že je ochotné podporiť návrh, ktorý by zrovnoprávnil všetkých kandidátov. „Kandidáti by si mali byť rovní, zvýhodňovanie bohatých kandidátov v hnutí OĽANO nepokladáme za fér,“ dodal Matovič.

Aj podľa poslanca za OĽANO Jána Budaja je súčasný zákon o financovaní prezidentskej kampane v rozpore zo zásadou, že prezident by mal byť prvý medzi rovnými. „Podstatou parlamentnej demokracie je rovnosť, súčasné podmienky zákona o financovaní prezidentskej kampane túto podstatu nabúravajú,“ povedal Budaj s tým, že „mnohí ľudia síce zbohatli vlastnou prácou, ale medzi zbohatlíkmi je tiež veľa finančných žralokov, ktorí nenadobudli peniaze čestnou cestou. Chudobní ľudia nemajú peniaze, ktoré by dali do kampane. Použiť diskriminačné opatrenie pri voľbe prezidenta je naozaj škandál. Poďme to zmeniť,“ uzavrel Ján Budaj.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program