OĽANO žiada premiéra, aby odobral rezort obrany SNS

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzýva premiéra Petra Pellegriniho, aby nepredložil na rokovanie vlády materiál týkajúci sa nákupu vozidiel 8×8. Obyčajní rovnako vyzvali premiéra, aby odvolal ministra obrany Petra Gajdoša a aby odobral rezort Slovenskej národnej strane.

SNS realizuje na ministerstve obrany najväčšie a zároveň najnetransparentnejšie nákupy zbraní v histórii samostatného Slovenska, upozorňuje predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová a uvádza, že náklady na nové stíhačky predstavujú 1,6 miliardy eur, čo je viac, ako ročný rozpočet ministerstva zdravotníctva. Ďalšie stovky miliónov eur plánuje ministerstvo minúť na nákup obrnených transportérov. „Pri takýchto obrovských výdavkoch je dôležité, aby boli nákupy perfektne pripravené a pod verejnou kontrolou. Je neprijateľné, aby vládna koalícia robila obrovské nákupy zbraní v úplnom chaose a aby premiér následne prostredníctvom médií odkazoval ministrovi, že podpísané dokumenty môže rovno skartovať,“ vyjadrila sa V. Remišová. „Rovnako neprijateľné neúctivé k občanom Slovenska je to, keď im predstavitelia vládnej koalície klamú. Andrej Danko celé mesiace tvrdil, že našej armáde na rozdiel od ostatných armád vyspelých štátov vyhovuje asi jediný obrnený transportér na svete, pretože môže plávať a musíme preto kúpiť práve ten. Dnes sa ukazuje, že kupované transportéry plávať nebudú, alebo budú nedostatočne chrániť našich vojakov, s čím nemôžeme súhlasiť,“ pokračovala Remišová.

Poslankyňa upozornila na fakt, že nákupy zbraní bývajú často spojené s veľkou korupciou. Pripomenula, že pre korupciu boli stíhaní aj zástupcovia fínskej firmy, od ktorej chcú nominanti SNS kúpiť obrnené transportéry, a v rovnakom prípade bol v Slovinsku za korupciu odsúdený bývalý premiér. „Vyzývame Petra Pellegriniho, aby materiál stiahol z vlády a vyzývame vládnu koalíciu, aby prestala nakupovať vojenskú techniku takýmto chaotickým spôsobom, dodržiavala zákonný postup a hlavne o nákupoch pravdivo informovala občanov Slovenska, ktorí ich platia,“ vyzvala predsedu vlády Remišová. „Je čas, aby premiér po všetkých škandáloch s predraženými nákupmi, utajovanými dokumentmi, stratenou muníciou a degradáciou vojenského povolania odvolal ministra Petra Gajdoša a zároveň odobral rezort obrany SNS. Zdá sa, že táto nestabilná a rozhádaná vláda drží pokope už iba vôli rôznym kšeftom,“ dodala.

Ako uviedol tieňový minister obrany za OĽANO Jaroslav Naď, minister Gajdoš už dvakrát oklamal predsedu vlády – najprv Roberta Fica s vozidlami 8×8 a teraz Petra Pellegriniho so stíhačkami. „Premiér sa tak stal fackovacím panákom nominantov SNS. Ľudia chcú vedieť, prečo SNS nakupuje mercedesy medzi stíhačkami a prečo míňa stámilióny z peňazí občanov na niečo, čo nepotrebujeme,“ povedal Naď a pokračoval: „Sme zásadne proti tomu, aby nákup obrnených transportérov vôbec šiel na vládu. Celý nákup by mali okamžite skartovať, aby už nikto tú hanbu nevidel, lebo to určite nie je pripravené hrdo, odborne a ani slušne.“

Podľa Naďa sa obstarávanie vozidiel 8×8 zapíše do histórie SR ako manuál na netransparentnosť. „Ministerstvo nakupuje techniku, ktorá nie je v súlade s tým, čo sme sami definovali ako prioritne dôležité v komunikácii s NATO. Taktiež sme presvedčení, že táto technika je značne predražená,“ upozornil Naď a pripomenul, že zatiaľ čo NATO od nás požaduje vybudovanie ťažkej mechanizovanej  brigády, SR sa chystá nakúpiť vozidlá 8×8, ktoré tieto parametre nespĺňajú.

J. Naď sa vyjadril aj k predĺženiu Abonentskej dohody na lietadlá MIG 29. „Od začiatku je zrejmé, že SNS išlo len o to, aby sa predlžovala táto mimoriadne nevýhodná zmluva pre SR. Len zopakujem, že ročne platíme do Ruskej federácie 30-50 miliónov eur za servisovanie neskutočne poruchových lietadiel Mig 29,“ upozornil Naď a dodal, že podpísanie záväzných zmlúv ministerstvom obrany s USA na nákup stíhačiek F 16 v hodnote minimálne 1,6 mld. eur je len ďalšou fackou premiérovi Pellegrinimu zo strany SNS.

Podľa tieňového ministra financií za OĽANO Eduarda Hegera ide o nezodpovedné konanie vlády voči NATO. „Ani nákup obrnených transportérov a ani nákup stíhačiek nie je v súlade s požiadavkami NATO. Vláda na ich nákup minie dve miliardy eur, a my nenaplníme svoj záväzok. Ak by rovnako postupovali aj iné krajiny a prišlo by na lámanie chleba, zrazu by poprichádzali krajiny s úplne inými jednotkami a nastal by chaos,“ uzavrel Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program