OĽANOcast | J. Budaj: Dnes už iba idiot alebo Rusmi platený človek môže obhajovať túto agresiu

„Od okamihu, ako sa pohli ruské tanky smerom na Ukrajinu, je hanebné, aby niekto obhajoval Putina. Každý, ktorí šíri ruskú propagandu a tvrdí, že Putin je mierotvorca, by sa mal za svoje výroky hanbiť,“ uviedol v novom podcaste OĽANO minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Na Slovensku sa podľa neho vytvorila celá dezinformačná sieť, ktorá dlhodobo prekrúcala vývoj našich dejín a konanie Ruska. Chybou podľa neho bolo, že po roku 1989 sme sa nevyrovnali s minulosťou a neboli sme schopní jasne pomenovať a potrestať zločiny minulého režimu. Naopak, nechali sme tu pôsobiť piatu kolónu, ktorá šírila proruskú propagandu. Putin podľa neho ešte pred mesiacom klamal a podvádzal, že o vojne hovoria len vojnoví štváči. A po ňom to opakovala celá piata kolóna na Slovensku. Rusko dnes ako jadrová veľmoc brutálne napadla Ukrajinu s cieľom úplne zničiť krajinu.

Budaj je presvedčený, že ak by Ukrajinci nebojovali, dnes by už ruské zbrane mierili na nás. Slovenská spoločnosť sa preto musí rozhodnúť, či chce žiť v demokracii a patriť k modernej Európe alebo byť drvená pod ruskou čižmou, ako v minulosti. „Ak totiž máte bezohľadného suseda, musíte počítať s tým, že sa vás pokúsi o niečo obrať,“ povedal Budaj.

Zdôraznil, že ruské tanky na Ukrajine mu pripomínajú rok 1968, keď Rusi zničili šance na dôstojný život celej jednej generácii. Rozdiel je v tom, že Ukrajinci sa bránia a Československo nebojovalo. „Každý národ má krátku pamäť, ak nepozná minulosť alebo je jeho minulosť falzifikovaná,“ povedal Budaj. Podľa neho sa práve toto stalo na Slovensku, keď „sme sa nechali variť, ako žaba na slabom plameni a hovorili sme si, ešte je to dobré.“ Pre Slovensko niet inej cesty ako byť Európanmi a postaviť sa diktatúre. „Ak nebudeme chcieť byť sebavedomými Európanmi, príde ruská čižma,“ zdôraznil.

Videocast si môžete pozrieť tu.

Podcast OĽANO nájdete na Spotify alebo vo všetkých podcastových aplikáciách.

 

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program