Opozícia chce mimoriadny výbor pre obranu a bezpečnosť. Ak vládna koalícia nemá čo skrývať, nemôže mať námietky

Opozícia bude iniciovať zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť ku kauze uneseného vietnamského občana.

Ako uviedol tieňový minister vnútra a poslanec NR SR za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Gábor Grendel, na stretnutie vietnamskej delegácie s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom v Hoteli Bôrik neexistoval žiadny relevantný dôvod. „Do dnešného dňa taktiež nebola zverejnená žiadna iná trasa, ani žiadna iná verzia, akým spôsobom sa dostal unesený vietnamský občan z Nemecka naspäť do vlasti, ako cez Slovenskú republiku,“ vyhlásil Grendel s tým, že podozrenie z participácie Slovenska na únose Vietnamca dodnes nikto nevyvrátil.

„Ak dnes nemecký súd konštatuje, že o tom nemá žiadne pochybnosti, tak sa touto témou musíme veľmi vážne zaoberať. Snáď strana Smer nechce povedať, že nemecké súdy platí slovenská opozícia, alebo, že nemecké súdy teraz vytĺkajú politický kapitál a útočia na úspešné predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európskej únie,“ povedal G. Grendel, ktorý ako jedinú možnosť vidí zvolanie mimoriadneho výboru pre obranu a bezpečnosť. „Tentokrát už nie len za účasti pani ministerky Sakovej, ktorá v tom čase ani nebola ministerkou, ale s verejným vypočutím všetkých zainteresovaných osôb – to znamená ochrankárov z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, palubný personál, pilotov, všetkých, ktorí prišli do kontaktu s vietnamskou vládnou delegáciou,“ dodal člen branno-bezpečnostného výboru Gábor Grendel s tým, že ak vládna koalícia nemá čo skrývať, nemôže mať námietky voči zvolaniu mimoriadneho výboru.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko tvrdí, že Slovensku hrozí v súvislosti s únosom Vietnamca medzinárodná blamáž. „My ako predstavitelia opozície sme sa od vypuknutia kauzy správali konštruktívne. Dnes sme však už niekde úplne inde. Som presvedčený, že slovenské štátne orgány participovali na tomto medzinárodnom zločine.”

Galko pripomenul tvrdenia nemeckého súdu a nemeckých kriminalistov, že unesený občan bol na palube slovenského vládneho špeciálu. Poznamenal, že vietnamská strana by bez pomoci Slovenskej republiky nedokázala ziniciovať takýto únos. „Je hanbou, že sa toto udialo bez povšimnutia si slovenských tajných služieb.”

Ľubomír Galko vyzval všetky orgány činné v trestnom konaní, aby okamžite začali konať. Špeciálne očakávania má od Generálnej prokuratúry SR.

Tímlíder SaS pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť sa obrátil aj na ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorého žiada, aby prestal strkať hlavu do piesku. „Už dávno sa mal obrátiť na vietnamskú stranu a žiadať o poskytnutie presných informácií, ako sa vietnamský občan dostal do Vietnamu,” doplnil Ľ. Galko.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program