Otvorená výzva premiérovi R. Ficovi a vláde SR: Stiahnite kandidatúru Dr. Procházku na sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu

Slovensko dostalo príležitosť obsadiť prestížny post dodatočného sudcu, ktorý mal v Luxemburgu nastúpiť už v septembri 2016. Tretím slovenským kandidátom na špičkového sudcu sa stal akademik, ktorý nevyniesol jediný rozsudok, advokát finančnej skupiny Penta Radoslav Procházka, bývalý predseda parlamentnej strany Sieť, ktorému dôveru vo vlaňajších voľbách dalo už len 68 tisíc voličov.

V decembri kandidáta vlády R. Procházku neschválila medzinárodná poradná komisia Všeobecného súdu EÚ. „Tá pri svojom rozhodovaní brala do úvahy aj negatívne stanovisko sudcovského Združenia za otvorenú justíciu, zvukovú nahrávku nášho rozhovoru dokazujúcu pokus Procházku o nezákonnú platbu za inzerciu bez DPH i prekročenie finančného limitu jeho prezidentskej kampane,“ poznamenal líder hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Igor Matovič.

Priťažujúce boli i negatívne stanoviská šiestich spotrebiteľských združení, ktoré o.i. upozornili na 2,5 roka spolupráce kancelárie Procházka & Partners s diskreditovanou nebankovkou Provident Financial. Dôkazom boli priložené stanoviská troch všeobecných súdov SR vo veci neoprávneného obohatenia (spotrebný úver) v neprospech Procházkom zastupovaného Providentu Financial, t.j. ani raz sa mu nepodarilo obhájiť oprávnenosť a legitímnosť konania svojho klienta. Ochrana spotrebiteľov, nie úžerníkov, je pritom v zmysle legislatívy EÚ jednou zo základných úloh a agend orgánov Európskej únie, vrátane Všeobecného súdu EÚ.

Uplynulo 3,5 mesiaca od negatívneho rozhodnutia poradnej komisie. Slovensko je poslednou krajinou, ktorá nemá post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ (VšS EÚ) obsadený. Definitívne budú hlasovať zástupcovia členských štátov, ktorí vždy rešpektujú stanovisko komisie. Vláda R. Fica ale stále nerozhodla, či nomináciu R. Procházku z finálneho hlasovania stiahne, alebo bude riskovať ďalšie potupné zamietnutie.
„V snahe zachrániť Slovensko od ďalšej medzinárodnej blamáže verejne vyzývam premiéra R. Fica a členov vlády, aby uznali, že nezávislá komisia objektívne musela spochybniť kompetentnosť R. Procházku na post sudcu VšSEÚ, a aby preto jeho nespravodlivú kandidatúru bezodkladne zrušili. V opačnom prípade vzniknú špekulácie, čím R. Procházka presvedčil premiéra Fica, aby jeho kandidatúru ochraňoval. Zároveň je to aj príležitosť pre R. Procházku, aby on sám vzal svoju kandidatúru späť a odložil ju ad acta. Slušní ľudia si zaslúžia aspoň jednu porciu spravodlivosti a zadosťučinenia. Verím, že nového kandidáta vyberú zainteresovaní zodpovedne,“ uzavrel I. Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program