P. Kremský zvolá mimoriadny výbor: Vyzývam dodávateľov, aby nezneužívali postavenie na trhu a preniesli klesajúce ceny do svojich cenníkov

P. Kremský zvolá mimoriadny výbor: Vyzývam dodávateľov, aby nezneužívali postavenie na trhu a preniesli klesajúce ceny do svojich cenníkov

 

Aj keď elektrina a plyn sú na burzách už tri mesiace výrazne lacnejšie ako vlani, väčšina dodávateľov znížila ceny pre odberateľov iba minimálne. Ohrozuje to najmä priemyselné firmy na Slovensku, ale aj potravinárstvo, služby, šport, kultúru a cirkvi, či mestá a obce. Významne to navyšuje aj výdavky štátneho rozpočtu na kompenzácie cien energií, upozorňuje predseda Výboru pre hospodárske záležitosti NR SR Peter Kremský (OĽANO).

Zemný plyn sa od decembra na burzách zlacnil pod úroveň 50 eur/MWh a elektrina pod 150 eur/MWh. Viacero dodávateľov však od januára svoje cenníky pre komerčných odberateľov nezmenilo a ich ceny elektriny sú stále často nad 500 eur/MWh. Ide najmä o veľkých dodávateľov so silným postavením v regiónoch. „Vyzývam dodávateľov, aby nezneužívali svoje postavenie na trhu a čo najskôr preniesli klesajúce ceny do svojich cenníkov,“ hovorí P. Kremský.

Odberateľom odporúča prejsť k dodávateľom, ktorí upravili svoje cenníky smerom nadol. “Napríklad štátna spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel každý mesiac zverejňuje nový cenník a v marci účtuje za megawatthodinu elektriny ako komodity už len zhruba 250 eur. Iné spoločnosti pritom cenník od januára nezmenili a pýtajú aj dvojnásobok,” vysvetľuje Kremský.

„Prekvapuje ma, že na túto situáciu nereaguje Ministerstvo hospodárstva, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ani Protimonopolný úrad. Ani Ministerstvo financií by sa nemalo uspokojiť s tým, že štát kompenzuje energie podľa prestrelených cenníkov dodávateľov, hoci reálne ceny na trhu sú už úplne iné. Z peňazí daňových poplatníkov sa tak financujú obrovské zisky energetických firiem, ktoré sa zo Slovenska rýchlo odlejú do zahraničia,“ upozorňuje Peter Kremský.

V najbližších dňoch preto chce zvolať mimoriadny hospodársky výbor, ktorý sa bude situáciou zaoberať. „Nebudem sa na to pozerať so založenými rukami. Od ministrov a šéfov štátnych úradov budem žiadať vysvetlenie a také riešenie, aby sa zastavilo takéto nehospodárne nakladanie s peniazmi občanov,“ uzavrel predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program