Peter Kremský vyzýva ministerstvo hospodárstva na dôraznejšiu kontrolu dotácií, ktoré často končia v rukách špekulantov

Výbor pre hospodárske záležitosti NR SR dnes rokoval o problematických dotáciách na nájmy pre vybrané prevádzky, obmedzené pandémiou. Transparency International Slovensko už v januári upozornila na možné podvody v tejto schéme, kde sa vyplatili dotácie za takmer 89 miliónov eur. Viacerými sa už má zaoberať Finančná správa s prokuratúrou. Uviedla, že napríklad bojnický penzión získal v prepočte dotáciu až 6 400 eur na jednu posteľ, čo drvivá väčšina slovenských penziónov nezískala na dotáciách dokopy.

Poslanec hnutia OĽANO a predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský dnes k tejto téme zvolal rokovanie hospodárskeho výboru NR SR, na ktorom poskytli vysvetlenia štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec a poradkyňa ministra hospodárstva Jana Kiššová. „Žiadal by sa mi väčší dôraz na komunikáciu zo strany ministerstva, že tieto prípady sleduje, vyhodnocuje, analyzuje a že postihuje špekulantov,“ konštatoval Kremský.

Kremský analyzoval zoznam firiem, ktoré si uplatnili nárok na štátnu podporu a podľa jeho slov sa tam naozaj objavilo množstvo zvláštnych transakcií. „Dotáciu na nájom dostali napríklad známe futbalové kluby, či bratislavská súkromná škola Cambridge, ktorú navštevujú deti prominentov – viacerých bývalých ministrov a sudcov, ktorí sa objavili v rôznych kauzách. Takisto množstvo firiem, ktoré nerozumiem, prečo dostali túto pomoc, keďže počas pandémie fungovali. Veľmi často ide o firmy, kde aj prenajímateľ aj nájomca majú rovnakých majiteľov, dokonca v ich orgánoch sedia rovnaké osoby. Napriek tomu takúto pomoc dostali, čiže vlastne žiadajú o pomoc sami pre seba – z jedného vrecka do druhého,“ dodal. Kremský takisto poukázal na zvláštne okolnosti, keď ubytovacie prevádzky dostali príliš vysokú pomoc, resp. pomoc bola poskytnutá zariadeniam, ako Hotel Magura v majetku mesta Prievidza. „Mesto ho prenajíma za 1 euro prevádzkovateľovi a napriek tomu tento prevádzkovateľ žiadal o dotáciu na nájom. Dostala ju pritom firma, ktorá s tým hotelom nemá nič spoločné. Vraj na základe údajnej zmluvy, ktorú nikto nevidel a ktorú veľmi ťažko vypátrať“, vysvetlil Kremský.

Kremský ministerstvo vyzval na väčšiu kontrolu takýchto negatívnych prípadov. Taktiež podáva podnet na Finančnú správu, aby sa týmito firmami zaoberala a vyšetrovala ich. „Taktiež som vyzval ministerstvo hospodárstva, aby zamedzilo ďalšiemu a opakovanému vyplácaniu dotácií podozrivým subjektom, a tiež, aby nám poskytlo podklady, aké sumy boli vyplatené, aké boli zadržané, zoznam podozrivých subjektov a tak ďalej. Budeme to sledovať a zaujímať sa o to, pretože je pre nás dôležité, aby peniaze nešli špekulantom, ale tým, ktorí tú pomoc reálne potrebujú,“ zdôraznil Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program