Peter Pollák a Igor Matovič: Kam smeruje Slovensko v rómskej problematike?

Vyhlásenie Petra Polláka, bývalého splnomocnenca vlády pre rómske komunity, a lídra hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Igora Matoviča:

 

Kam smeruje Slovensko v rómskej problematike?

 

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň Rómov. Preto symbolicky práve v tento deň vyzývame vládu i nového splnomocnenca pre rómske komunity, aby pred hlasovaním o programovom vyhlásení vlády dali priestor rokovaniam so zástupcami obcí, Rómami, mimovládnymi organizáciami a cirkvami. A aby sa zhodli na konkrétnych opatreniach, ku ktorým sa vláda zaviaže a bude ich realizovať. Táto problematika sa týka nás všetkých, nielen Rómov alebo obcí, kde majú rómske osady.

Vláda musí jasne určiť, ale najmä napĺnať priority, ktoré budú riešiť problémy ľudí v regiónoch. Tie tlačia dlhodobo a občas sa už stávajú neudržateľnými. Ľuďom dochádza trpezlivosť. Nepochybne aj preto dostali v slovenskej politike priestor fašisti, s čím sa nikdy nezmierime.

Programové vyhlásenie vlády nesmie obísť kľúčové oblasti – vzdelávanie, zamestnanosť, finančnú gramotnosť, bývanie a zapájanie samotných Rómov do riešenia svojich vlastných problémov. Konkrétne riešenia a mechanizmy fungovania zaslal končiaci splnomocnenec Pollák ministrovi vnútra ešte pred rokovaniami o programovom vyhlasení vlády, preto pevne veríme, že sa ich pokúsi presadiť.

Vláda má k dispozícii veľký balík peňazí – 380 miliónov eur na projekty, ktoré chcel Pollák spustiť ešte počas pôsobenia vo funkcii. Čakajú na ne obce a osady. Obce však na peniaze z eurofondov čakajú nie kvôli Pollákovi, ale kvôli tomu, že sociálna vláda chcela chudobu využiť pre svoje politické hry. Nová vláda však má k dispozícii plnú špajzu, rozbehnuté projekty, skúsenosti, aj návod na riešenie jedného z najväčších problémov, ktorý na Slovensku máme.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program