Po výjazdových zasadnutiach vlády zostávajú nesplnené sľuby a nezrealizované uznesenia

Vláda v aj v týchto dňoch rokuje v okresoch s vysokou mierou nezamestnanosti na východnom Slovensku. Vládny kabinet napríklad v Sabinove schválil Akčný plán rozvoja okresu, ktorého cieľom je vytvoriť 1115 nových pracovných miest do roku 2020. Čo však výjazdové rokovania naozaj prinášajú Sabinovu, Sobranciam, Trebišovu, Vranovu, Poltáru, či Veľkému Krtíšu? Poslankyňa za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Anna Verešová tvrdí, že realita je veľmi smutná.

„Na základe mojich doterajších skúseností so zamestnávaním znevýhodnených ľudí na trhu práce a z rozhovorov ľudí žijúcich na východnom Slovensku už neverím, že vláda má snahu systémovo riešiť problém vysokej nezamestnanosti a zaostávania týchto regiónov. Chodím po Slovensku a rozprávam sa s ľuďmi. Práve z týchto regiónov mi hovoria o doterajších sľuboch premiéra Fica – o prázdnom priemyselnom parku Ferovo z roku 2013, tiež o sľube premiéra Fico a ministra Richtera v roku 2012 vo Vranove nad Topľou pre dvesto šičiek, hovoria o pilotných sociálnych podnikoch z roku 2008 založených počas prvej Ficovej vlády, ktoré skončili fiaskom,“ vysvetľuje A. Verešová.

Vláda musí do 15. septembra schváliť akčné plány pre tieto okresy, v ktorých sú podľa premiéra opatrenia šité na mieru regiónu. Kritikom zároveň odkázala, že sa vraj nenechá vyrušovať tými, ktorí nemajú čo ponúknuť. „Akčné plány pracovné miesta nevytvoria. Nevytvorí ich ani vláda. Dlhodobo udržateľné pracovné miesta vytvárajú podnikatelia a živnostníci, ktorí v týchto regiónoch žijú a chcú zostať žiť. Mimovládne organizácie zase majú dobré skúsenosti a výsledky so zamestnávaním ľudí ohrozenými na trhu práce, či sú to už dlhodobo nezamestnaní, invalidi alebo osamelí rodičia,“ pokračuje Verešová.

„Áno, na jednej strane je potrebné, aby problémy v oblasti nezamestnanosti boli riešené systematicky, teda celoplošne na národnej úrovni. Na strane druhej sa však ukazuje, že aplikácia takýchto celoplošných prístupov sa neosvedčila. V prípade špecifických regiónov, ale aj špecifických marginalizovaných skupín sa ukazuje riešenie tejto problematiky naozaj na lokálnej úrovni, teda zdola nahor, tak ako to tvrdí aj pán premiér. Ale ako môžeme veriť, že tieto nástroje budú úspešné, keď ich idú opätovne naštartovať tí istí, ktorí majú za sebou nesplnené sľuby a kauzy?

Prioritnou úlohou vlády, štátnych inštitúcií, obcí a miest nie je zamestnávať, ale vytvárať  rovnaké podmienky a pravidlá pre všetkých, zabezpečiť spravodlivosť a vymáhateľnosť  práva, a v neposlednom rade zabezpečiť aj kvalitnú infraštruktúru. „Hovorí sa, že nemáme odsudzovať plány pred ich ukončením, ale toto všetko vlády premiéra Fica ľuďom z regiónov s najvyššou nezamestnanosťou už niekoľkokrát sľúbili a nesplnili,“ uzavrela poslankyňa Anna Verešová.

 

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program