Podľa poslancov za hnutie OĽANO-NOVA si v nedeľu zaslúži voľno každý
Ľudia na Slovensku trávia v práci viac času ako väčšina obyvateľov Európskej únie. Vo vyspelých európskych krajinách je trendom znižovanie rozsahu pracovného času – menej hodín denne, resp. menej dní v týždni. Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Richard Vašečka a Anna Verešová aj preto podporujú rozšírenie možnosti zamestnancov mať v nedeľu a sviatky pracovné voľno. Podporujú tiež reguláciu nedeľného predaja.
„Nechceme hneď podávať návrh zákona, keďže máme skúsenosť, že opozičné návrhy sú nepriechodné a mohli by sme tým zablokovať rokovanie o tejto veci na šesť mesiacov. Ako predseda poslaneckého klubu hnutia preto vyzývam zástupcov poslaneckých klubov demokratických strán, aby sme čo najskôr rozbehli poctivú diskusiu a rokovania o najvhodnejšej regulácii nedeľného predaja a o nedeľnej práci na Slovensku,“ poznamenal R. Vašečka. Hnutie OĽANO-NOVA už v minulosti predkladalo kompromisné riešenie obmedzenia nedeľného predaja od soboty 22:00 h do nedele 14:00 h.
Podľa Vašečku sa nedá nečinne prizerať ako vládna koalícia v tejto veci nekoná. „Najväčšia vládna strana Smer v minulom volebnom období neurobila nič, napriek tomu, že mala sama pohodlnú väčšinu a honosí sa prívlastkom Sociálna demokracia. Deje sa presný opak. Od roku 2014 sme sa v nedeľnej práci vyšplhali z tretej priečky na prvú. Slovenská národná strana už v apríli tohto roku avizovala, že sa zasadí za zákaz nedeľného predaja a zatiaľ nič. Všetky sily nasadila do novely rokovacieho poriadku. Evidentne pokladajú rokovací poriadok za pálčivejší problém ako to, že naši ľudia nemajú právo oddýchnuť si a byť s rodinou ani v nedeľu.“
Podľa poslankyne Anny Verešovej sa sa predstavitelia vládnucej strany Smer na svojom poslednom sneme dali počuť, že myslia na „tvrdo pracujúceho človeka“. “Nuž, po 10 rokoch ich vládnutia to vyzerá s „tvrdo pracujúcim Slovákom“ takto: Nedeľný obed s rodinou si musí pravidelne odpúšťať každý piaty Slovák, pretože nedeľu trávi pravidelne v práci – najviac zo všetkých európskych krajín – až 19,7% Slovákov. Slováci odpracujú týždenne v priemere druhý najdlhší čas. A ako by to nestačilo – Slováci sú rekordérmi v práci v noci. Pravidelne na „nočnú“ chodí každý šiesty zamestnaný Slovák, čo je jednoznačne najväčší podiel v rámci všetkých ekonomík Európskej únie. Len pre zaujímavosť – nočnú prácu takmer vôbec nepoznajú Chorváti, kde v noci pracuje len 1,5 % zamestnancov.”
Sme krajinou, kde deti nepoznajú svojich rodičov, pretože sa striedajú v nočných a v nedeľných zmenách. Pritom firmy, v ktorých naši ľudia pracujú v nedeľu, vo svojich materských krajinách majú nielen v nedeľu, ale aj cez štátne sviatky obmedzenú prácu. Trend práce v nedeľu a v štátne sviatky je v Európe iný. “Počas sviatkov sú obchody a banky zvyčajne zatvorené. Čo sa týka obmedzenia alebo priamo zákazu nedeľného predaja, tu nám môže ísť príkladom veľký počet vyspelých európskych krajín ako Nórsko, Fínsko, Nemecko, Veľká Británia, Holandsko, Belgicko, Luxembursko, Švajčiarsko, Rakúsko. Napríklad vo Fínsku sú obchody zo zákona v nedeľu zatvorené. Výnimkou je predvianočná sezóna – november a december. V Nórsku podľa zákona o otváracích hodinách, majú byť obchody, ktoré predávajú tovar v nedeľu a počas štátnych sviatkov zatvorené. V Holandsku v nedeľu by mali obchody zostať zatvorené, o prípadnom nedeľňajšom predaji majú na svojom území rozhodovať jednotlivé obce. No a v Nemecku je vo všeobecnosti vo všetkých spolkových krajinách neprípustné, aby boli obchody otvorené počas nedieľ, sviatkov a na Vianoce. Ak sa chceme priblížiť k týmto vyspelým krajinám, mali by sme nedeľný predaj zakázať alebo aspoň prísnejšie regulovať. Ľudia majú na voľnú nedeľu právo,” zdôraznila na záver Anna Verešová.