Podnet na NKÚ pre podozrenie z predraženého verejného obstarávania v Košickom samosprávnom kraji. Výzva županovi Trnkovi

Poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽANO podávajú podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) pre podozrenie z predraženého nákupu teplomerov v Košickom samosprávnom kraji (KSK) a vyzývajú župana Rastislava Trnku, aby vyvodil politickú zodpovednosť.

Podľa medializovaných informácií mal R. Trnka pre košickú župu nakupovať predražené teplomery. V porovnaní s inými krajmi mali zaplatiť až dvojnásobnú cenu, pričom zákazku za 180-tisíc eur získal županov známy. „Ako poslanec Národnej rady a zároveň rodený Košičan nebudem akceptovať korupčné správanie, ktorého sa Trnka dopúšťa na spoločnom majetku občanov košického kraja. Je neakceptovateľné, ako župan postupoval – či išlo o samotný predražený nákup teplomerov, ako aj následné navádzanie výrobcu, aby menil svoje výroky a klamal. Preto dnes podávame podnet na NKÚ a Trnku vyzývame, aby vyvodil politickú zodpovednosť,“ povedal poslanec NR SR Erik Ňarjaš (OĽANO).

Podľa Ňarjaša poslanci komunikujú s ministerstvami a aktívne sa snažia vyrokovať financie pre regióny, a aj preto odsudzuje nezodpovedné hospodárenie. „V aktuálnej pandemickej situácii, keď rátame s každým eurom, je takýto predražený nákup nehospodárnym nakladaním s verejnými financiami,“ dodal.

„Považujem za veľmi dôležité aby tento nákup preverili orgány činné v trestnom konaní a zároveň, aby sa zastupiteľstvo kraja zaoberalo prípadným porušením etického kódexu zo strany Trnku, keďže po prevalení tejto kauzy nabádal výrobcu ku klamstvu,” vysvetlil poslanec NR SR a KSK Milan Potocký (OĽANO).

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program