POSLANCI OĽANO ZAČALI PRISPIEVAŤ DO FONDU VZÁJOMNEJ POMOCI

Poslanci hnutia OĽANO začali tento týždeň prispievať na transparentný účet Fondu vzájomnej pomoci, ktorý vznikol na podporu ľudí postihnutých koronakrízou, prispeli sumou približne 30 tisíc eur, oznámil predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Každý poslanec hnutia mesačne prispeje sumou 500 eur.“Peniaze sú určené ľuďom, ktorí majú vážne problémy, avšak prepadli sociálnym sitom a nemajú nárok na systémovú pomoc. Od okamihu, keď sme s premiérom Igorom Matovičom ohlásili vznik fondu sa nám hlási množstvo ľudí, ktorí chcú pomôcť, čo si veľmi vážime. Ľuďom na Slovensku chceme ukázať, že sme na jednej lodi a chceme pomáhať.”
O rozdelení peňazí bude rozhodovať správna rada, v ktorej budú viaceré osobnosti,
so skúsenosťami s vedením nadácii a charitou. “Kto to bude a ako presne bude proces prebiehať zverejníme v najbližších dňoch. Potenciálnych žiadateľov chceme poprosiť, aby ešte pár dní so žiadosťami počkali, pretože na podávanie žiadosti vytvoríme jednotný systém a všetky podporené žiadosti budú zverejnené,” dodal Michal Šipoš.

Peniaze z Fondu budú určené tým, ktorí to potrebujú najviac. Podľa poslankyne Moniky Kozelovej sa už teraz na poslancov obracia množstvo ľudí v núdzi. “Napríklad mamička s viacerými deťmi, ktorá má problémy platiť nájom, vďaka koronakríze prišla o príjem a nespadá do systému štátnej pomoci. Prostriedky z Fondu jej pomôžu ťažkú situáciu preklenúť.”Poslanec Peter Pollák dodal, že okrem priamych príspevkov do Fondu, pomáhajú poslanci vo svojom okolí a v regiónoch, odkiaľ pochádzajú. On sám sa aktívne zapája do pomoci v rómskych osadách.

Pomoc bude adresná a systém rozdeľovania peňazí transparentný a prehľadný, avizuje poslanec Kristián Čekovský. “Každý uvidí od koho peniaze prišli, a tiež komu a prečo smerujú. Nechceme ísť cestou vysokých príspevkov pre pár projektov, ale radšej podporíme viac ľudí nižšími sumami, ktoré im však výrazne pomôžu. Dáme veľký pozor na to, aby sa peniaze rozdeľovali adresne tým, ktorí to naozaj potrebujú,” vysvetlil Čekovský.

Okrem poslancov prispievajú do Fondu aj členovia vlády za OĽANO. Predseda vlády Igor Matovič sa zriekol svojho premiérskeho platu, ktorý cez Fond vzájomnej pomoci dostanú ľudia ťažko postihnutí následkami koronakrízy. V štátnej pokladnici je zriadený transparentný účet, na ktorý môžu záujemcovia posielať peniaze. Číslo účtu: SK46 8180 0000 0070 0018 5158

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program