Poslanci podporujú osvetovú kampaň a vyzvali Rómov na očkovanie

Poslanci hnutia OĽANO dnes na tlačovej konferencii vyzvali rómskych lídrov a mimovládny sektor na väčšiu spoluprácu pri kampani na očkovanie rómskych marginalizovaných komunít – s cieľom čo najrýchlejšieho dosiahnutia kolektívnej imunity v spoločnosti.

„Chceme povzbudiť všetkých 450 tisíc Rómov, aby sa nebáli a zaočkovali sa. Čím viac ľudí bude zaočkovaných, tým skôr sa všetci dostaneme do normálneho života. Chcem podotknúť, že nás v tomto úsilí podporujú pán profesor Krčméry, doktor Visolajský či docent Sabaka“, priblížil iniciatívu na zlepšenie osvety poslanec Ján Herák. Vyzdvihol tiež prácu ministerstva zdravotníctva, ktoré podporilo zriadenie mobilných očkovacích jednotiek.

„Chcem ako Róm, ako volič, ako poslanec Národnej rady, ako otec povzbudiť všetkých Rómov, aby sa nebáli a využili možnosť očkovať sa. Môžu poprosiť o spoluprácu komunitné centrá, terénnych sociálnych pracovníkov či samosprávy, ktoré im určite pomôžu,“ dodal.

Poslankyňa Jarmila Vaňová v tejto súvislosti ocenila, že viaceré samosprávy na východnom Slovensku poskytujú možnosť využitia mobilného očkovania, čo pomáha nielen marginalizovaným komunitám, ale aj starším a imobilným ľuďom. „Využime všetky možnosti očkovania, pretože predstavuje cestu k slobode, ale najmä zachraňuje životy nás a našich blízkych. Verím, že to zvládneme a leto strávime v pokoji,“ dodala poslankyňa.

„Bol by som naozaj veľmi rád, aby sme sa všetci spojili – my, poslanci parlamentu, mimovládne organizácie, rómski lídri a všetky rómske elity, ktoré pôsobia v marginalizovaných komunitách, a robili cielenú kampaň pre ľudí, ktorí z rôznych dôvodov nepristupujú k očkovaniu,“ pridal sa k výzve poslanec Peter Pollák mladší.

Pollák tiež informoval, že zajtra (6. 5.) sa uskutoční koordinačné stretnutie za účasti premiéra, ministra zdravotníctva, zástupcu úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity, poslancov NR SR a europoslanca, s cieľom hľadať ďalšie možnosti zintenzívnenia očkovania pre starších a imobilných ľudí, ako aj marginalizované komunity.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program