Poslankyne ostro kritizujú vulgárne vyjadrenia na pôde parlamentu a vyzývajú kolegov, aby s tým okamžite prestali

„Čvarga z ulice, lúzri, intelektuálny planktón, mentálni outsideri, hlúpi a primitívni kolotočiari, čistí fašisti, stádo či najväčší intelektuálny odpad pod slnkom,“ To sú vyjadrenia, ktoré len v priebehu jedného týždňa adresoval koaličným poslancom jeden z predstaviteľov súčasnej opozície. Poslankyne hnutia OĽANO toto správanie ostro odsúdili a vyzvali na normálnu a slušnú úroveň komunikácie.

„Toto je úroveň slovenského parlamentu. A to nehovorím o kolegoch fašistoch či o kolegovi Ficovi,“ skonštatovala poslankyňa Monika Kozelová. „Máme toho naozaj už dosť,“ dodala.

„My ako ženy a matky sa chceme dôrazne ohradiť voči takému správaniu. Je pre nás neprípustné, aby sme boli takýmto vzorom pre mladú generáciu,“ doplnila Anna Mierna.

Svoje rozhorčenie neskrýva ani poslankyňa Zita Pleštinská. „Bola som poslankyňou Európskeho parlamentu. Všetci poslanci sa tam správali s úctou. Očakávala by som, že sa aj kolegovia v našom národnom parlamente sa budú správať primerane a tak, aby neznižovali rešpekt voči tejto inštitúcii,“ dodala.

„Najhoršie čo by sme mohli urobiť my, je zostať ticho. Aj prezidentka vo svojom prejave poznamenala, že politická komunikácia klesla na nízku úroveň. Je dôležité podniknúť kroky, ako tento negatívny trend zmeniť,“ myslí si poslankyňa Romana Tabák.

„Ak si ľudia myslia, že toto je elita národa, tak ja som z tejto elity dosť často sklamaná. Urážky a osobné invektívy prevažujú nad vecnou diskusiou a to do parlamentu určite nepatrí,“ povedala poslankyňa Jarmila Vaňová.

Poslankyňa Lucia Drábiková vyjadrila poľutovanie nad tým, že občania musia počúvať z parlamentu škandalózne osočovania. „Chcem apelovať na generálneho prokurátora, aby podnikol kroky na zamedzenie šírenia nenávisti. Urážky a ponižovanie sa z pléna Národnej rady šíria cez sociálne siete medzi ľudí.“

Poslankyňa Jana Majorová Garstková sa zmienila aj o konkrétnych verbálnych prejavoch nenávisti. „Takýchto vyjadrení na adresu slušných ľudí už bolo dosť,“ myslí si. Aj poslankyňa Anna Remiášová vníma situáciu rovnako. „Zažila som toho vo svojom živote naozaj veľa. Netušila som ale, že na najvyšších pozíciách v tejto krajine sú hulváti, ľudia bez morálky a klamári. To, čo sa deje v parlamente, sa nedeje ani v krčme najnižšej kategórie.“

Poslankyne hnutia OĽANO preto vyzývajú kolegov z parlamentných lavíc, aby okamžite prestali s vulgarizmami a osobnými útokmi na jednotlivcov či celé skupiny poslancov. Zároveň žiadajú všetkých, čo budú viesť schôdze Národnej rady, aby dôsledne zabezpečovali dodržiavanie nielen rokovacieho poriadku, ale aj epidemiologických opatrení a sankcionovali tých, ktorí usmernenia nedodržiavajú. Zároveň vítajú pripravovanú zmenu zákona o vzniku parlamentnej stráže.

Video si môžete pozrieť tu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program