Pravda o “amerických základniach” na Slovensku

Už niekoľko týždňov na Slovensku vidíme intenzívne zneužívanie témy obrany a bezpečnosti SR na politické ciele, ktoré súvisia s viacerými voľbami, ktoré nás čakajú v priebehu maximálne jedného roka. Aj včerajšie vystúpenie ministra obrany SR Petra Gajdoša vo Výbore NR SR pre európske záležitosti preukázalo, že SNS zámerne klame a straší ľudí, vymýšľa si o hroziacej americkej základni či o strate suverenity SR.

Pritom práve SNS je tou stranou, ktorá od roku 2016 drží v rukách rezort obrany. SNS je tou stranou, ktorá už v roku 2016 oficiálne požiadala USA o financovanie modernizácie obrannej infraštruktúry na Slovensku. SNS od začiatku vedela, že USA budú chcieť podpísať Zmluvu o obrannej spolupráci (DCA) a od roku 2017 poznala jej navrhované znenie. Nominanti SNS sa zúčastňovali od samého začiatku všetkých relevantných rokovaní a dokonca sa tou plánovanou americkou finančnou pomocou verejne chválili v apríli 2018 prostredníctvom tlačovej správy MO SR, kde jednoznačne tvrdili, že „peniaze od USA budú prínosom pre zvýšenie operačných spôsobilostí OS SR a v žiadnom prípade neznamenajú trvalú prítomnosť ani budovanie základní USA na Slovensku“. V januári tohto roka dokonca minister obrany Gajdoš napísal americkému veľvyslancovi, že „oceňuje spoločné projekty smerom k oprave infraštruktúry na letiskách Sliač a Kuchyňa a že ďalej už nie je možné pripravovať projekty bez toho, aby nebola podpísaná DCA“, čím vyslovene vyzval americkú stranu k urýchleniu podpisu tejto zmluvy. Zmena postoja SNS nastala až po návšteve ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea na Slovensku, ktorý sa odmietol stretnúť s predstaviteľmi SNS. Od tohto momentu začali predstavitelia SNS útočiť na USA a zmluvu kritizovať a zneužívať celú tému na politickú kampaň do eurovolieb pre svojho podpredsedu Pašku. Urazené ego predsedu SNS teda rozhoduje o národnoštátnych záujmoch SR. Je neskutočnou hanbou a svetovým unikátom, že MO SR v rukách SNS tlačovou správou oznámilo nášmu spojencovi, že už s ním ďalej nebude rokovať.

„O obrane SR, o bezpečí pre občanov SR sa nemá politikárčiť. Obrana a bezpečnosť štátu a jeho občanov je základom každej spoločnosti. Podľa toho by sa mala aj vláda správať a špeciálne tí, ktorí sú za obranu a bezpečnosť zodpovední. Samozrejme, že primárne sa musíme pozerať na záujmy SR, na dodržiavanie našej suverenity, na dodržiavanie Ústavy SR. Môžem potvrdiť, že ak bude hnutie OĽANO vo vláde, tak tu bez predchádzajúceho súhlasu ľudí v referende žiadne zahraničné vojenské základne nebudú. Voláme však po zodpovednom prístupe, odmietame klamanie a strašenie ľudí. Aj preto vyzývame ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka, aby zverejnil najdôležitejšie témy, o ktorých sa pri vyjednávaní rokuje a tiež obhajované pozície SR. Záujem verejnosti je pochopiteľný a treba jej vyjsť v ústrety,“ uviedol predseda hnutia OĽANO Igor Matovič.

„Naša vojenská infraštruktúra je integrálnou súčasťou vojenskej štruktúry NATO. Primárne nám samým musí záležať, aby bola v čom najlepšom stave, aby v prípade potreby bola k dispozícii ako našim ozbrojeným silám, tak aj našim spojencom. A dnes je v stave nevyhovujúcom, v niektorých prípadoch dokonca katastrofálnom. Sme presvedčení, že rokovať s našim najvýznamnejším spojencom, ktorý prejavil ochotu financovať modernizáciu našej obrannej infraštruktúry, treba aj naďalej. Samozrejme pri dôslednom obhajovaní našich záujmov,” doplnil tieňový minister obrany hnutia OĽANO Jaroslav Naď.

Zmluva o obrannej spolupráci je štandardná medzinárodná zmluva vojenskej povahy. Takúto alebo podobnú tzv. statusovú zmluvu, o pôsobení ozbrojených síl USA v konkrétnej krajine, má podpísaných celkovo 22 krajín v rámci NATO. Je to rámcová dohoda, ktorá žiadnym spôsobom neobchádza Ústavu SR a iné naše zákony týkajúce sa prítomnosti zahraničných ozbrojených síl. Nie je tiež pravdou tvrdenie Andreja Danka, že by dohoda vadila našim partnerom v EÚ, pretože až 18 z 22 krajín, ktoré ju majú, sú členmi Európskej únie.

Už v súčasnosti prebieha medzi ozbrojeným silami SR a USA intenzívna spolupráca, vrátane výraznej finančnej pomoci USA pre OS SR. Len za ostatných 5 rokov, získal slovenský rezort obrany viac ako 70 miliónov EUR z vládnych fondov USA. Z toho viac ako 50 miliónov išlo na nákup vojenskej techniky. V súčasnosti slovenské a americké ozbrojené sily identifikovali štyri infraštruktúrne projekty na slovenských leteckých základniach v predpokladanej výške 105 miliónov USD. „Po podpise DCA sa môžeme my slobodne rozhodnúť, či vôbec budeme, a ak áno, tak ktoré projekty realizovať. Je to slobodná vôľa SR a nikto nás nemôže k ničomu nútiť. Naopak, prebiehajú neustále diskusie vojenských odborníkov a boli predbežne identifikované ďalšie projekty za približne 200 miliónov USD. Vo vládou schválenom  Dlhodobom pláne rozvoja OS pritom počíta rezort obrany s investíciou do infraštruktúry letísk iba vo výške 70 miliónov EUR do roku 2030. Tu hovoríme o možno až 300 miliónoch v horizonte niekoľkých rokov. Kvôli neschopnosti nominantov SNS na MO SR už naše ozbrojené sily, prišli o stovky miliónov z NATO, keďže sa neprihlásili ani o jeden z 250 navrhovaných infraštruktúrnych projektov platených zo spoločného rozpočtu NATO. Nedovoľme im zahodiť ďalšie stovky miliónov, lebo majú urazené ego a politikárčia pri obrane krajiny. Okrádajú totižto samotných vojakov a celú krajinu,“ objasnil Naď.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program