Premiér prekrýva vládnu krízu starými číslami

Poslanci za hnutie OĽANO Jozef Viskupič, Eduard Heger a Anna Verešová tvrdia, že premiér Fico nevie zodpovedať otázky k najzávažnejším témam a namiesto toho vyťahuje už dávno známe čísla, ktorými prekrýva vládnu krízu.

Ficova vláda nevie zasadnúť, premiér vedie vládu škriepok a nestability. Ľuďom nepomôže, keď bude predseda vlády neustále hovoriť o akomsi jadre. EÚ žije konkrétnymi témami a skôr by sme mal hovoriť, aké sú záujmy Slovenska a ako ich presadiť,“ hovorí Jozef Viskupič.

Premiér sa podľa neho v čase vlastnej krízy správa ako provokatér. S partnermi si najskôr cez médiá odkazuje, či prídu alebo neprídu na vládu. „A keď Fico následne v tejto situácii zvolá tlačovku o tom, ako sa Slovensku darí, je to podľa mňa čistá provokácia. Ak vláda zasadne bez ministrov SNS, bude to SNS považovať za podraz. Krajina bez vlády je to najhoršie, čo sa môže stať. Sme pripravení prevziať vládu a byť alternatívou bez škriepok,“ doplnil J. Viskupič.

To, že sa našej krajine darí, je v prvom rade zásluha ľudí, čo poctivo pracujú a platia dane. Fico zabudol povedať, že pri údajoch za prvý štvrťrok máme v raste HDP výrazne horšie výsledky ako Česi Maďari, Poliaci. Sme tiež na chvoste z hľadiska výberu DPH. Teda naša vláda asi až tak dobre nepracuje, respektíve nepracuje vôbec, keďže teraz ministri SNS bojkotujú jej zasadnutia. „Veľmi zlé je u nás aj hospodárenie s eurofondami, ktoré mali priniesť rozvoj ďalších odvetví, ktoré nielenže udržia zamestnanosť, ale prinesú aj pridanú hodnotu. Napriek tomu, že vláda zavádza rôzne opatrenia v oblasti výberu DPH, nedarí sa nám napredovať vysokým tempom. Je to tým, že nevedia, ako zavádzať jednotlivé procesy a nevedia nastavovať jednotlivé mechanizmy,“ poznamenal E. Heger.

Nezamestnanosť na Slovensku síce klesá, ale stále je veľmi vysoká. Na porovnanie – susedná Česká republika má najnižšiu nezamestnanosť z celej Európskej únie. Najdôležitejšie však je, prečo nezamestnanosť klesá. Pretože státisíce našich šikovných lodi odchádzajú pracovať do zahraničia a nechávajú tu osamotených svojich rodičov a deti. Desiatky tisíc slovenských žien z chudobnejších regiónov chodí opatrovať starých ľudí do iných krajín Európy.

Poslankyňa Anna Verešová doplnila, že obrovským problémom Slovenska je aj naďalej dlhodobá nezamestnanosť. „Je to armáda viac ako 100 tisíc ľudí, ktorú strana Smer zanedbáva už 10 rokov. Regionálne rozdiely, pribúdanie chudobných regiónov – tak sa darí Slovensku. Sme v prvej päťke EÚ s najväčšími regionálnymi rozdielmi. Fico nemá problém vyľudniť zaostalé regióny. Nevie si totiž predstaviť, čo znamená  20%-ná nezamestnanosť,hovorí A. Verešová.

Podľa nej sú napríklad zdravotné sestry dokonca urážané samotným premiérom. „Fico potrebuje prekryť obrovské škandály v rezorte školstva pri eurofondoch. Keď sme predkladali návrhy zákonov na zlepšenie zlej situácie, koaliční poslanci za ne nezahlasovali. Prečo? Aby ich predložili v čase takejto krízy, aby prekrili svoje škandály,“ uzavrela Anna Verešová.

Darí sa celej Európe a keby táto vláda riadne pracovala a nemala stále nejaké kauzy ako eurofondy, a neustále škriepky, mohlo by sa Slovensku dariť oveľa viac.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program