Remišová: Problém prepojených firiem vo verejnom obstarávaní rieši po našom tlaku konečne už aj vláda

Úrad pre verejné obstarávanie začal konečne pripravovať zákon, ktorý má riešiť problém účasti majetkovo prepojených osôb vo verejnom obstarávaní. Veronika Remišová, predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO, ktorá sa o túto zmenu zákona už dlhodobo usiluje, iniciatívu víta. Zároveň však tvrdí, že náprava mohla prísť skôr, no vládna koalícia za posledných 12 mesiacov trikrát odmietla náš návrh zákona a pozmeňujúce návrhy, ktoré tento problém riešili.

Na problém personálne a majetkovo prepojených firiem upozorňujeme dlhodobo. Poukázali sme na mnohé prípady, kedy sa nepoctivé firmy naučili predstierať súťaž tak, že do verejných obstarávaní pri eurofondoch alebo štátnych zákazkách išli spoločne s firmami so spoločným majiteľom či vzájomnými personálnymi prepojeniami. Prejavilo sa to samozrejme na výslednej cene. Medzi cenovými ponukami prepojených firiem bol len symbolický rozdiel a žiadna reálna súťaž neprebiehala. Tieto praktiky znemožňujú súťažiť čestným podnikateľom, pomáhajú špekulantom a poškodzujú štát a občanov,“ uviedla Veronika Remišová.

Remišová zároveň pripomenula, že v posledných rokoch narazila pri mnohých verejných obstarávaniach na množstvo takýchto pochybne prepojených firiem. „Podávali sme opakovane  podnety na Úrad pre verejné obstarávanie. Ukážkovým príkladom týchto praktík bol náš podnet na 13 verejných obstarávaní v hodnote viac ako 8,5 milióna eur, kde súťažili prepojené firmy. Úrad pre verejné obstarávanie konštatoval v našom podaní až 105 porušení zákonačo je neklamným znakom toho, ako sa v týchto prípadoch obchádzajú pravidlá a deformuje sa férová súťaž.

Remišová opakovane predkladala novelu zákona o verejnom obstarávaní s cieľom lepšej regulácie prepojených subjektov, naposledy na ostatnej schôdzi parlamentu. „Náš návrh poslanci vládnej koalície nepodporili, čo je škoda, pretože predlžovanie súčasného stavu umožní špekulantom kriviť poctivú súťaž aj naďalej.  Keďže tieto praktiky mimoriadne poškodzujú štát, stretli sme sa aj s predsedom Úradu pre verejné obstarávanie Miroslavom Hlivákom, kde sme predložili konkrétne návrhy na zlepšenie férovej súťaže a reguláciu majetkovo alebo personálne  prepojených subjektov vo verejnom obstarávaní,“ hovorí Remišová.

K iniciatíve Úradu pre verejné obstarávanie Veronika Remišová pripomína, že efektívny zákon mohol byť prijatý už oveľa skôr. „Napriek tomu som rada, že na náš podnet bude tento závažný problém riešiť Úrad pre verejné obstarávanie. Budeme pozorne sledovať, v akej podobe bude výsledný návrh zákona predložený. Verím, že táto iniciatíva pomôže od štátu odstaviť cudzopasníkov, ktorí Slovensko len poškodzujú a otvorí sa priestor pre poctivých podnikateľov,“ uzatvorila Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program