Richard Vašečka: „Podpisy na mimoriadnu schôdzu odovzdáme v pondelok“

Opozičné strany plánujú v pondelok odovzdať podpisy pri zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. Obrovské a denne narastajúce problémy a kauzy v školstve a zdravotníctve vyháňajú do ulíc, ale aj k výpovediam učiteľov i zdravotné sestry. A keďže vládny Smer odmieta ich situáciu riešiť, opozícia chce o problémoch diskutovať na pôde parlamentu. Zdôvodnenie zvolania schôdze pre oblasť školstva pripravilo hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO – NOVA), oblasť zdravotníctva zdôvodnilo KDH.

Spolu s podpismi poslancov zo strán Most-Híd a SaS vytvoria dostatočnú podporu pre zvolanie schôdze. „Ide o aktivitu celej opozície, ktorá sa najskôr snažila situáciu riešiť štandardnou cestou, teda na mimoriadnom školskom výbore. Práve tam sa však v plnej nahote ukázalo, že Smer akoby chcel vlastne všetko iba potichu ututlať a poslať do zabudnutia,“ tvrdí predseda poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Richard Vašečka. „Poslanci Smeru jasne demonštrovali, že jednoducho už nič riešiť nemienia, akoby sa ich tie problémy ani netýkali.“

Vašečka spoznal realitu slovenského školstva viac ako dôverne, 15 rokov pôsobil ako učiteľ na žilinskom gymnáziu. Po takom čase zarábal 500 eur… „Rozumiem protestujúcim učiteľom a súhlasím s ich požiadavkami. Navyše tu vôbec nejde len o platy, ako tvrdí premiér Fico – učitelia predsa žiadajú trikrát viac prostriedkov na pomoc žiakom a školám, než na svoje mzdy. Školstvo – to sú vlastne naše deti, a naše deti sú naša budúcnosť.“

Podľa líderky na kandidátke hnutia Veroniky Remišovej ponúka OĽaNO aj riešenia pre školstvo. „Musíme sa postarať o zásadné zmeny v školstve, kde sú prvým predpokladom lepšie platy, najmä pre začínajúcich učiteľov. Chceme zvýšiť platy učiteľov každý rok o 10% počas nasledujúceho volebného obdobia, na konci obdobia teda budú mať takmer o polovicu vyššie platy, ako majú dnes. Taktiež je potrebné odbremeniť učiteľov od zbytočnej byrokracie, ktorá nesúvisí s učením, zlepšiť prípravu učiteľov na výkon povolania a dať učiteľom viac slobody v učebnom procese.“

Remišová kritizuje aj prístup vlády k učiteľom. „Je obrovskou neúctou, ak minister a premiér, ktorí sú platení z našich daní, sa s učiteľmi odmietajú čo i len baviť . Vláda učiteľom odkazuje, že v tomto volebnom období sa s požiadavkami učiteľov nič nedá robiť. No za posledné mesiace sme poukázali na viaceré kauzy (Sládkovičovo, aktualizácia digitálneho učiva, teleprezentačná infraštruktúra, sifóny), kde sa stratili milióny eur. Tieto peniaze sa mohli použiť na zlepšenie situácie v školstve, nie na zbytočné alebo predražené projekty. Otázka školstva sa síce nevyrieši na jednej schôdzi, no je to silný impulz, že školstvo sa konečne stane politickou prioritou.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program