Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) zastáva rozumné riešenia pre ľudí, nie rôzne nezmyselné nápady, ktoré ľudí na Slovensku poškodia.
“Andrej Danko od januára presadil daň na potraviny. Teraz vidí, že sa stalo presne to, na čo sme upozorňovali a potraviny zdraželi najviac za posledných 15 rokov. SNS sa chce zachrániť a tak zrazu prišla s nápadom znižovať firemné dane. Najväčšie dane u nás platia veľké nadnárodné korporácie a je otázka, čo nám prinesie, keď im dane znížime. Firmy majú dnes najväčšie problémy so zlou infraštruktúrou, slabým súdnictvom, slabým školstvom či podporou výskumu. My chceme pritiahnuť na Slovensko firmy s veľkou pridanou hodnotou, ktoré potrebujú vzdelaných ľudí a vedia ich aj dobre zaplatiť. Aby si nás firmy vyberali kvôli našim šikovným ľuďom, dobre fungujúcemu štátu, a nie preto, že máme najnižšie dane a platy v Európe,” upozornila predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová.
“V návrhoch Andreja Danka ide o miliardy eur a nedá sa to meniť spôsobom, že niekto z brucha povie nejaké čísla. Keď znížime dane firmám, musíme niekde ubrať, pretože tak či tak si tento rok vláda musí požičať od bánk viac ako miliardu eur, a ďalšie zadlžovanie len podkopáva základy štátu do budúcnosti. Ešte je len marec, a vláda je už v mínuse viac ako 600 miliónov eur. Ak máme kvôli nápadom Andreja Danka škrtať v zdravotníctve alebo v školstve, ešte viac zadlžovať štát či zvyšovať dane ľuďom, nič dobré to Slovensku neprinesie,” doplnila Remišová.
Eduard Heger k otázke daní na potraviny uviedol, že zastáva jednoduchý a prehľadný daňový systém. Zavedenie plošnej dane preto považuje za lepšie, než akékoľvek už zavedené výnimky. Obyčajní však na základe skúseností a dát upozorňujú, že akékoľvek zníženie DPH na potraviny v minulosti v konečnom dôsledku neznamenalo aj zníženie cien.
„Môže to spomaliť zdražovanie, ale dlhodobé zlacnenie vďaka tomu očakávať nemôžeme. Zníženú daň nepocítia zákazníci, ale zvýši to zisk reťazcom,” uviedol tieňový minister financií a hospodárstva za OĽANO Eduard Heger, podľa ktorého tento návrh pôsobí aj ako pokánie SNS voči reťazcom za zbabraný odvod, resp. daň z jedla, ktorú vláda od januára zaviedla.
„Tým len SNS potvrdzuje svoje pokrytectvo, že v skutočnosti ide po ruke reťazcom. Dá im týmto zarobiť ešte viac, ako im “akože” zobrala prostredníctvom dane z jedla. Tú zatiaľ platia zákazníci, EÚ ju aj tak čoskoro zruší, ale nižšia DPH pomôže reťazcom. Ľudia sú teda pre SNS to posledné, na čom im zaleží,” dodal Heger.
K otázke zníženia dane z príjmu právnických osôb na 15% poznamenal: “Nižšie dane sú nástrojom oživenia ekonomiky v čase recesie. V súčastnosti zažíva Európa výrazne spomalenie ekonomického rastu a nie je vylúčené, že to prejde do recesie. Preto sa tento krok môže zdať krokom správnym smerom.”
Zároveň však zvýraznil: “Dnes však daňovo-odvodové zaťaženie na Slovensku trestá hlavne pracujúcich ľudí. Ak chce Andrej Danko urobiť niečo dobré pre Slovensko, mal by znížiť dane a odvody pracujúcim ľuďom a zdaniť hlavne oligarchov, ktorí žijú na úkor štátneho rozpočtu.” Taktiež hovorí, že živnostníci a pracujúci nemajú byť viac zdanení len preto, že majú inú právnu formu podnikania. “Zdanenie” oligarchov by mohlo byť realizované aj odstránením viacerých výnimiek, zvýhodnení a dotácií, o ktoré sa v posledných časoch pričinila aj SNS.“ uzavrel Heger.