Správa o dlhodobej udržateľnosti verejných financií vyzliekla vládu do naha!

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť dôrazne varovala vládu, aby nezabúdala na budúce generácie. Mala by prijať dodatočné opatrenia, aby sa krajina nezadlžovala nad únosnú hranicu a zabezpečila tak dosť financií na dôchodky, zdravotníctvo a školstvo aj v budúcnosti. Schopnosť štátu zaistiť peniaze na chod krajiny je každým rokom vládnutia Smeru horšia. Správa RRZ pritom veľmi konkrétne hovorí, že zhoršenie dlhodobej udržateľnosti štátnej kasy za minulý rok je spôsobené výlučne konaním vlády. 
 
„Správa vystavila súčasnej vláde vysvedčenie a jasne ukázala, že jej známky sa od nástupu stále zhoršujú. Nepomohla ani jej rekonštrukcia,” hovorí tieňový minister financií a hospodárstva OĽANO Eduard Heger. „Je to už tretia zlá sprava o verejných financiách počas jedného týždňa, čo len naznačuje, že sa ich stabilita rúca ako domček z karát.“ doplnil Heger.
 
“Rada upozorňuje, že vládna koalícia nemá úprimný záujem upratať verejné financie. Práve naopak – od budúceho týždňa chce míňať na sociálne balíčky ešte viac a to z peňazí, ktoré nemá. Ešte nedávno stačil na udržanie zdravých verejných financií len vyrovnaný rozpočet. Populistická koalícia však prišla s takými necitlivými krokmi, že budúca vláda bude musieť vytvoriť prebytky rozpočtu na úrovni 2,3 mld. eur,” vysvetľuje Heger. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa totiž podľa RRZ zhoršil z nuly v roku 2016 na 1,3% HDP v minulom roku a kvôli dôchodkovému stropu sa zhorší tento rok na 2,3 % HDP (2,3 mld eur). “Rada skonštatovala, že dokonca aj neutrálne ničnerobenie v minulom roku by prinieslo lepší výsledok, ako ministrovanie Smeru“, doplnil Heger. 
 
Správa uvádza, že medzi príčiny ďalšieho prepadu patrí aj nevyužitie priaznivého vývoja na konsolidáciu. „Vláda úrodné roky prejedla a minula hlavne na seba. Zvyšovala ľuďom dane, nič poriadne neopravila a kvalitu života občanov nezvýšila. Takto sa dobrý hospodár nespráva.” hovorí Heger. 
Dodáva, že ďalšou príčinou prepadu je rizikový vývoj v zdravotníctve: „Rezort po minulej jednofarebnej vláde Smeru-SD skončil v dezolátnom stave, preto museli do jeho čela postaviť krízového manažéra. No ani ten nepomohol. Dopady tejto neschopnosti patria medzi najväčšie príčiny zlého stavu verejných financií.”
 
„Závery správy rozpočtovej rady sú alarmujúce! Každá vláda by sa mala odteraz správať už len zodpovedne. Ďalší prepad si nemôžeme dovoliť, inak na to tvrdo doplatia naše deti,” uzatvára Eduard Heger s tým, že hnutie OĽANO je pripravené robiť zodpovednú politiku, ktorá však prinesie vyššiu kvalitu života!

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program