Štát ohrozuje citlivé osobné údaje tisícov ľudí, ktoré sú v rukách špekulantov

Predsedníčka poslaneckého klubu OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Veronika Remišová upozornila, že štát riskuje zneužitie citlivých údajov o majetku, bydlisku či financiách, ktoré ľudia použili pri kúpe nehnuteľností. Obrovské množstvo citlivých osobných údajov  z katastra leží zamknuté v sklade, ktorý ešte v roku 2008 na sto rokov prenajal nominant  SNS schránkovej firme. Na povrch sa teraz vynárajú nové skutočnosti.

Remišová uviedla, že dnes začína platiť nové nariadenie o ochrane osobných údajov, ktoré spôsobuje pomerne veľké problémy mnohým podnikateľom. Aj materská škôlka či cukráreň prijímajúca objednávky na koláče musia vypracovávať formuláre a pripravovať systém na ochranu osobných údajov. Remišová upozornila, že sa v tejto súvislosti kritizuje Brusel, v skutočnosti je to ale predpis, ktorý prijali európski poslanci a predovšetkým ministri spravodlivosti európskych krajín. Slovensko návrh podporilo bez výhrad, Česká republika mala viaceré výhrady a Rakúsko ako jediné hlasovalo proti. „Musíme sa preto pýtať našej vlády, čo urobila preto, aby nové pravidlá neúmerne nezaťažili hlavne malých podnikateľov a školy, škôlky či nemocnice. Štát teda nastavuje veľmi prísne pravidlá ochrany osobných údajov vynucované vysokými pokutami aj pri spracovaní pomerne jednoduchých údajov, ako telefónne číslo či e-mailová adresa. Na druhej strane ale štát hazarduje a riskuje zneužitie citlivých údajov o majetku, bydlisku či financiách, ktoré ľudia použili pri kúpe nehnuteľností,“hovorí Remišová.

Pred týždňom bol pán prezident Kiska na súdnom pojednávaní kvôli sporu o jeho pozemky pod Tatrami. Súd nemôže normálne pokračovať, pretože chýba originál listu vlastníctva s údajmi o vlastníkoch pozemkov v minulosti. Právny zástupca prezidenta i druhá strana sporu hovoria o zlyhaní štátu a o rozpore s princípmi právneho štátu.  Prečo nevie štát list vlastníctva doložiť? „Pretože je už roky zamknutý v sklade v polorozpadnutom areáli v Liptovskom Mikuláši, ktorý na 100 rokov prenajal nominant Slovenskej národnej strany ešte v roku 2008. V sklade je obrovské množstvo úradných dokumentov z katastra, ale majiteľ budovy štátny majetok zadržiava a odmieta úradníkov pustiť dovnútra. Štát sa tak k dokumentom nevie dostať, nevie ich strážiť a hlavne nevie zabezpečiť, aby sa veľmi citlivé osobné údaje nedostali do rúk rôznych špekulantov. Nikto nezaručí, že sa napríklad listy vlastníctva nestratia nadobro alebo nebudú menené. Vidíme, že kvôli chýbajúcim dokumentom má na súde problémy aj prezident republiky. Čo už potom obyčajní ľudia,“ pýta sa Remišová.

Pre štát nevýhodnú zmluvu o nájme so spoločnosťou Armagedon podpisoval nominant Slovenskej národnej strany Patrik Hensel, vtedajší šéf Geodetického a kartografického ústavu.

Podľa právnika kartografického ústavu štát na nájomnom už pred piatimi rokmi tejto schránkovej firme zaplatili hodnotu celej budovy, vrátane rekonštrukcií a ak by sa zmluvu nepodarilo zrušiť, firma mohla ďalších 94 rokov inkasovať čistý zisk.

Už dávno sa v súvislosti s touto kauzou „Kataster“ spomínal Norbert Havalec, jedna z hlavných postáv emisnej kauzy. Ten to samozrejme popieral. Remišová k tejto téme uviedla nové zistenia. Štát si sklady prenajal od firmy Armagedon. Je to taká typická schránková firma – posledné tri roky nulové tržby, sídli so stovkou ďalších firiem v budove v centre Bratislavy. Minulý rok sa na súde objavilo podanie, ktorým si od firmy Armagedon chcela vynútiť splatenie akéhosi dlhu 1,5 milióna eur schránková firma z Veľkej Británie. „V anglickom obchodnom registri sa pri tejto firme objavujú dve mladé dámy zo Slovenska. Volajú sa Nicole Havalcová a Rebecca Havalcová. Prvé meno nájdeme v našom obchodnom registri priamo v jednej firme s pánom Havalcom, druhá slečna bola zase konateľkou firmy Stodolova vila, ktorá sa s pánom Havalcom spomínala v médiách,“ hovorí ďalej Remišová.

Zmluvu o predaji emisií, ktorá poškodila štát o desiatky miliónov eur, podpísal minister Slovenskej národnej strany v polovici novembra 2008. Zmluvu na 100 ročný prenájom skladu z kauzy Kataster podpísal nominant tej istej strany v polovici decembra 2008. V slovenskej politike sme už videli všeličo, ale na dva obrovské kšefty tej istej politickej strany v priebehu pár týždňov si veru nespomínam,“ vyhlásila Remišová a podotkla, že to nie je  všetko.

V rámci elektronizácie katastra štát v budove v Liptovskom Mikuláš zriadil stredisko na skenovanie starších dokumentov. Z eurofondov sme na toto stredisko dali skoro 10 miliónov eur. Tieto zariadenia sú teraz zavreté a hrdzavejú. Firma dokonca majetok štátu rozpredáva v dražbách, ostáva len veriť, že nakoniec ako zberový papier nepredajú aj originály listov vlastníctva.“ Remišová aj ukázala oznámenie o dražbe zo septembra 2017, v ktorom sa píše, že predávaný majetok je vo vlastníctve štátneho úradu.

Pán Danko včera rozprával, ako vraj opozícia žaluje na Slovensko v zahraničí. My ale nič také nerobíme, s robením hanby nášmu štátu si plne vystačia zástupcovia vládnej koalície. SNS sa podľa vyjadrení jej predstaviteľov nemá za čo hanbiť, je čistá ako potok a opozícia ju kritizuje len preto, že jej závidí jej dlhoročnú činnosť. Toto sa nehanbia povedať pri strane, ktorej dvaja ministri boli nedávno za obrovské škody spôsobené štátu odsúdení na 12 a 9 rokov väzenia, i keď zatiaľ neprávoplatne, a ktorej mnohé ďalšie kauzy, ako napríklad kauza Emisie, neboli riadne vyšetrené,“tvrdí Remišová.

Takisto podotkla, že SNS nesie za súčasný stav plnú politickú zodpovednosť. Súčasný podpredseda SNS pán Paška bol podľa svojho životopisu podpredsedom strany aj v čase, keď sa celý tento absurdný prípad začal. Andrej Danko mal tiež v strane svoje miesto. Bol vtedy zástupcom SNS vo všetkých ústredných volebných komisiách a pomáhal viacerým poslancom strany v parlamente. „Nepoznám iný prípad, ktorý by tak drzým spôsobom okrem miliónových škôd podkopával právny štát, ohrozoval spravodlivosť a majetok občanov a ich citlivé osobné údaje. Andrej Danko by sa mal preto v mene Slovenskej národnej strany za tento škandalózny prípad ľuďom na Slovensku ospravedlniť a prevziať politickú zodpovednosť. Vyzývam preto Andreja Danka, aby sa vzdal funkcie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, podobne ako v minulosti pri kauze CT odstúpil z funkcie predsedu parlamentu Pavol Paška,“ uzavrela Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program