Suchánek a Krajčí po poslaneckom prieskume: eHealth od 1.1.2018 zavedený nebude

Systém elektronického zdravotníctva (eHealth/eZdravie) nebude v plnej prevádzke od prvého januára 2018, ako to plánoval rezort zdravotníctva spolu s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI). Tvrdia to poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti zo zdravotníckeho výboru Alan Suchánek a Marek Krajčí, ktorí spolu s opozičnými kolegami iniciovali poslanecký prieskum v NCZI.

Podľa Alana Suchánka minulo NCZI na vytvorenie systému minimálne 60 miliónov eur, Najvyšší kontrolný úrad dokonca tvrdí, že to bolo výrazne viac. „Systém eHealth mal byť spustený v roku 2017, no nominanti Smeru ho dlhodobo zanedbávali. Nové vedenie NCZI, ktoré nastúpilo po voľbách, zistilo, že systém je nepripravený a preto musel byť termín jeho spustenia posunutý na nasledujúci rok,“ povedal Suchánek a pokračoval s tým, že eHealth nebude spustený ani na začiatku budúceho roka. „V systéme by mal od 1.1.2018 fungovať len eRecept, eVyšetrenie a čiastočne eLaboratórium. Všeobecná zdravotná poisťovňa kúpila eRecept od zdravotnej poisťovne Dôvera, a UNION by mal službu eRecept pripojiť až koncom roka“ povedal.

Suchánkove slová potvrdil aj poslanec NR SR a člen zdravotníckeho výboru Marek Krajčí. „Projekt eHealth nás už stál desiatky miliónov eur a ročne sa naň z nášho zdravotného poistenia skladáme sumou viac ako šestnásť miliónov eur,“ upozornil Krajčí. Softvérové firmy, ktoré budú eHealth implementovať u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti dostanú zoznam povinných služieb, ktoré majú byť od 1.1.2018 funkčné v aplikácii eHealth až 1.10.2017. „Po tom, ako ich zakomponujú do svojich softvérov, budú musieť požiadať NCZI o overovacie konanie o zhode služieb, na čo má NCZI 90-dňovú lehotu. Až potom bude eHealth predstavený poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a tí budú na základe toho vedieť podmienky potrebné k verejnému obstarávania na jeho zavedenie do svojich súčasných softvérov. Už len z tohto procesu jednoznačne vyplýva, že termín na zavedenie eHealthu nebude dodržaný.“ povedal Krajčí.

Podpredseda zdravotníckeho výboru Alan Suchánek upozornil na hrozbu, že o systém nebude zo strany lekárov záujem. „Mnoho lekárov, najmä starších, nebude ochotných a ani schopných sa na eHealth pripojiť. Mnohí pracujúci lekári v dôchodkovom veku preto uvažujú o ukončení svojej činnosti. Tiež hrozí, že softvérové firmy nestihnú lekárov a sestry v nemocniciach a ambulanciách zaškoliť,“ povedal Suchánek, podľa ktorého by zapojenie lekárov do systému bolo pravdepodobnejšie, ak by ich poisťovne finančne motivovali.

Poslanci si taktiež všimli vážne nezhody medzi poskytovateľmi softvéru a NCZI. „Dôležitá vec, na ktorú upozornili softvérové firmy bola, že systém eHealth nedokáže poslať formátovanú správu, čím vrátime našich lekárov 20 rokov dozadu do doby MS-DOS. Akékoľvek formátovanie, tabuľky či zvýraznené písmo bude kompletne preformátované do jednoduchého textu,“ uzavrel Krajčí, podľa ktorého tento nedostatok môže lekárom výrazne skomplikovať prácu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program