Utajovanie informácií zo strany štátu rozvíja korupčné podhubie. OĽANO vyzýva Gála na vyvodenie zodpovednosti

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzýva ministra spravodlivosti Gábora Gála na vyvodenie zodpovednosti. Podľa Obyčajných je neprijateľné, aby minister spravodlivosti, ktorý má obhajovať záujmy štátu, zároveň niekomu pomáhal na štáte parazitovať.

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽANO Veroniky Remišovej je minister Gál v obrovskom konflikte záujmov nielen so záujmami Slovenska, ale aj v konflikte so svojou funkciou  ministra spravodlivosti. „Namiesto toho, aby zužoval priestor na korupciu, naopak podporuje utajovanie informácii a okliešťovanie základného práva občanov na informácie,“ uviedla Remišová a pokračovala: „Od októbra už presadil, že sa plošne nesprístupňujú rozhodnutia o sledovaní, odpočúvaní či zatýkaní, a proti  nesprístupneniu sa nedá sa proti tomu odvolať. Pripomínam, že je to v rozpore s rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva.“

Ako ďalej uviedla V. Remišová, minister Gál chce teraz presadiť plošné  utajenie súdnych rozhodnutí v prebiehajúcich veciach. „Súdy na Slovensku trvajú niekoľko rokov, napríklad kauza nástenkového tendra sa uzavrela až po jedenástich rokoch.  Je to mimoriadne škodlivé rozhodnutie, ktoré oslabí verejnú kontrolu. Mnohé kauzy sa podarilo odhaliť práve vďaka zverejňovaniu súdnych rozhodnutí. Navyše už dnes súdy majú možnosť v citlivých prípadoch rozhodnutia nesprístupniť, no musia si to vedieť obhájiť,“ tvrdí Remišová, ktorá sa však nečuduje Gálovi, že chce toho čo najviac utajiť. „V týchto dňoch vyšlo najavo, že ako vládny poslanec, predseda poslaneckého klubu a minister spravodlivosti obhajoval ľudí podozrivých z obrovských daňových podvodov. Dozvedeli sme sa to najmä zo súdnych rozhodnutí. A práve takéto súdne rozhodnutia chce minister paušálne utajovať,“ vysvetlila Remišová.

„V tejto veci vyzývame ministra Gála, aby prijal osobné rozhodnutie a vyvodil zodpovednosť. Pán minister sa síce bráni, že iba robí prácu advokáta, ale je to v podstate to isté, ako by v sporoch so štátom pomáhal Bašternákovi alebo Kočnerovi. Samozrejme každý má právo na advokáta, ale je neprijateľné, aby minister spravodlivosti, ktorý má obhajovať záujmy štátu, zároveň niekomu pomáhal na štáte parazitovať,“ dodala Veronika Remišová.

Podľa Remišovej je po medializácii tejto kauzy viac než jasné, prečo minister, a celá vládna koalícia blokuje všetky zákony na potláčanie korupcie. „Nielen infozákon, ale napríklad aj zákon o zaistení majetku. V programovom vyhlásení vlády sa vládna koalícia zaviazala, že  zlepší sprístupňovanie informácií  vrátane súdnych  rozhodnutí  a rozhodnutí  orgánov  činných  v trestnom  konaní. Po dvoch rokoch minister nie je schopný splniť, čo vláda sľúbila ľuďom, a preto prichádzame s novelou infozákona my. Bez dobrých a kvalitných informácii kontrola vlády a politikov nie je možná,“ hovorí Remišová.

Ako uviedol tieňový minister spravodlivosti za OĽANO Milan Vetrák, novela infozákon z dielne OĽANO je súhrnom jednotlivých návrhov, ktoré predkladali poslanci hnutia od roku 2012. „Za posledných šesť rokov skutočne nenastal žiadny výrazný posun v poskytovaní väčšieho rozsahu a kvality informácií vo vzťahu k verejnosti. Naopak, dochádza k zhoršovaniu kvality informácií smerom k verejnosti, a tiež k poslancom, ktorí sú oprávnení vládu kontrolovať,“ povedal Vetrák.

Návrh OĽANO zasahuje do oblasti nakladania s verejnými financiami, kde rozširuje okruh subjektov, ktoré budú povinné zverejňovať informácie. „Ide najmä o obchodné spoločnosti, ktoré sú založené štátnymi orgánmi, alebo orgánmi samosprávy, a to nie len materské spoločnosti, ale aj dcérske spoločnosti a aj ich dcérske spoločnosti,“ vysvetlil Vetrák s tým, že OĽANO chce tiež zverejňovanie životopisov kandidátov na volené a vymenované funkcie.

Obyčajní tiež chcú v oblasti spravodlivosti napríklad zverejňovanie právoplatných uznesení o odmietnutí trestných oznámení týkajúcich sa korupcie spolu s odôvodneniami odmietnutia, či zverejňovanie ročného výkazu práce prokurátorov.

Predstavitelia hnutia OĽANO vo verejnom záujme žiadajú  ministra spravodlivosti, aby plnil programové vyhlásenie vlády, a ak nebol schopný predložiť vládnu novelu infozákona, aby sa aspoň inšpiroval novelou zákona, ktorú predkladá OĽANO a nemaril potláčanie korupcie a boj za spravodlivé a transparentné Slovensko.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program