Vláda chce zrušiť stavebné sporenie. OĽANO Ponúka riešenia, ako tomu zabrániť

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) nesúhlasí s väčšinou zmien v novele zákona o stavebnom sporení, ktorú predložila vláda.

„Stavebné sporenie sa kvôli týmto zmenám stane prakticky nezmyselným. Vláda tým zruší dlhoročný osvedčený nástroj sporenia na bývanie, ktorý využívali najmä rodiny,“ uviedol poslanec za OĽANO a tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger a pokračoval: „Štátnu prémiu po novom nebudú môcť získať sporitelia, ktorí zarábajú viac ako 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy, teda nad 1240 eur v hrubom. Aj ľudia, ktorí zarábajú o niečo viac, majú rodiny a potrebujú sa postarať o svoje bývanie. Ak navyše bývajú v regiónoch, kde je bývanie drahšie, musia naň vynaložiť aj viac peňazí,“ povedal Heger s tým, že štát ľudí takto tlačí do hypotéky.

Ekonomický expert OĽANO Peter Kremský vysvetlil, že ročná suma štátnej prémie sa má podľa novely nepatrne zvýšiť na 70 eur ročne, zároveň sa však fakticky zníži na polovicu, teda 2,5 % z celkového vkladu. „Sporiteľ teda doteraz musel za rok vložiť na účet 1300 eur,  aby dostal plnú štátnu prémiu. Teraz bude musieť až 2800 eur,“ pokračoval Kremský s tým, že našetriť takúto sumu je pre človeka s 1,3-násobkom priemernej mzdy takmer nemožné.

Za nerozumnú považuje OĽANO aj zmenu, ktorá ruší poberanie štátnej prémie počas čerpania medziúveru. „Ten sa poskytuje dovtedy, kým sporiteľ nenašetrí na stavebný úver, a je prakticky oddelený od stavebného sporenia. Ak však sporiteľ stále vkladá na svoj účet, mal by dostať štátnu prémiu ako každý iný,“ vyjadril sa P. Kremský, podľa ktorého navrhované zmeny v stavebnom sporení prinesú prudký pokles záujmu oň. „Rozplynula by sa tak ďalšia možnosť, ako si rodiny môžu zaobstarať vhodné bývanie včas, bez veľkého rizika a s cielenou podporou štátu. Zhorší sa možnosť sporiť a rodiny tak budú odkázané prakticky iba na hypotekárne úvery,“ dodal Kremský.

 „Návrh jasne hovorí o tom, že vláda Smeru, SNS a Mostu úplne zabudla na rodinu,“ zdôraznila poslankyňa a garantka rodinnej politiky OĽANO Anna Verešová. „Vládu netrápi demografická kríza, v ktorej sa Slovensko ocitlo. Naopak, zhoršuje a komplikuje rodinám život odstraňovaním aj malých zvýhodnení, ktoré tu zostali z minulých rokov. To je veľmi nezodpovedné,“ pokračovala.

Ako ďalej uviedla Verešová, pre OĽANO je rodinná politika jednou z najdôležitejších hodnôt. „Nedávno sme predstavili jej koncepciu pod názvom Rodinná politika pre Slovensko. Navrhujeme v nej zvýšenie podpory rodín v ich snahe zaobstarať si bývanie, ako aj ďalšie finančné zvýhodnenia a služby,“ povedala Verešová s tým, že rodiny s deťmi do troch rokov by napríklad mohli požiadať o odklad splácania úverov na bývanie bez sankcií. „Tiež by si mohli odpočítať zaplatené úroky z takýchto úverov z daňového základu a znížiť si tak dane za každé dieťa. Štát by mal podporiť aj výstavbu nájomných bytov zmenou ich odpisovania, režimu DPH a úpravou dotácií zo Štátneho fondu rozvoja bývania,“ predstavila Verešová niektoré z riešení.

„Rodina je pre OĽANO veľmi dôležitá, preto vyzývame poslancov NR SR, aby pri novele zákona o stavebnom sporení podporili naše pozmeňovacie návrhy, ktoré z neho odstránia protirodinné ustanovenia,“ dodala Verešová.

OĽANO navrhuje ponechať súčasnú výšku štátnej prémie na úrovni 5% ročného vkladu. Zároveň navrhuje upraviť obmedzenie výšky príjmu tak, aby sa počítalo pre celú rodinu. V prípade manželov by sa do limitu započítali všetky ich príjmy a hranica by sa zdvojnásobila na 2,6-násobok priemernej mzdy.

Za každé dieťa do 18 rokov by sa potom hranica zvyšovala o 50%, teda 0,65-násobok priemernej mzdy. Rodina s 2 deťmi by napríklad svojimi príjmami nemohla prekročiť 3,9-násobok priemernej mzdy, v súčasnosti 3720 eur mesačne. Tak by sa umožnil lepší prístup k štátnej prémii a podpore bývania pre rodiny s deťmi.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program