Vláda poškodzuje národné záujmy pri správe eurofondov a väčšina vyšetrovaní OLAFU ide na Slovensku do stratena

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) zverejnil správu o odhaľovaní podvodov v Európskej únii za rok 2017. Predsedníčka poslaneckého klubu OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Veronika Remišová hovorí o tom, že správa poukazuje na neschopnosť slovenských vnútroštátnych orgánov odhaliť, vyšetriť a potrestať podvody spojené s eurofondmi, ako aj na vysokú chybovosť s obrovským finančným dopadom pre Slovensko.

„Európsky úrad boja proti podvodom v správe za minulý rok poukazuje na veľké množstvo problémov týkajúcich sa dotácii v štrukturálnych fondoch a v poľnohospodárstve. Slovensko je s veľkým náskokom ďaleko najhoršie zo všetkých krajín Európskej únie, pretože zistenia sa týkajú viac ako 11% všetkých platieb za skúmané obdobie. Priemerný finančný dopad v EÚ je 1,8% a v susednom Poľsku, či Maďarsku je to ešte menej,” uviedla Veronika Remišová.  Zároveň upozornila, že ide o prípady korupcie, podvodov a iných nezrovnalostí, a v mnohých prípadoch sa pri podozreniach z korupcie obrátila na OLAF aj ona.

Remišová považuje za závažné zistenie aj fakt, že vo väčšine prípadov, ktoré vyšetrí OLAF, slovenské vnútroštátne orgány nevyvodia žiadnu zodpovednosť a vinníkov nepotrestajú.

„Až 82% prípadov, ktoré OLAF vyšetrí a výsledky vyšetrovania odovzdá slovenským vnútroštátnym orgánom ide dostratena. Už v minulosti sme upozorňovali, že slovenské orgány s výsledkami vyšetrovania OLAFU nič nerobia a takto v podstate zaručia podvodníkom beztrestnosť, napriek tomu, že zistenia OLAFU poukazujú na korupciu, nezrovnalosti alebo podvody. V iných krajinách je úspešnosť vyšetrovania a vznesených žalôb výrazne vyššia,” hovorí Remišová.

„Aj táto správa OLAFU poukazuje na to, že vládna koalícia obzvlášť vyniká v neschopnosti spravovať eurofondy bez chýb a bez podvodov. Z porovnania OLAFU vidíme, že okolité stredoeurópske krajiny vedia eurofondy využívať lepšie. Eurofondy predstavujú obrovské prostriedky, ktoré môžu pomôcť ľuďom a krajine, no namiesto toho často končia v rukách podvodníkov alebo sa vyhadzujú na nezmyslené a predražené projekty. Na peniaze, ktoré musíme vracať do Bruselu za nezrovnalosti alebo projekty, kde bola zistená korupcia, sa musia poskladať všetci obyvatelia a tieto peniaze Slovensku chýbajú. Vláda svojou neschopnosťou čestne a spravodlivo riadiť eurofondy dlhodobo poškodzuje národné záujmy Slovenska,” uzavrela Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program