Vládne zmeny zákona o osobnej asistencii nemusia byť dostatočné. OĽANO ponúka riešenia

Predseda Smeru Robert Fico na včerajšej tlačovej besede po hlasovaní avizoval výraznejšie zvýšenie príspevku na osobnú asistenciu. Poslankyňa za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Silvia Shahzad upozorňuje, aby opäť nešlo len o fixné navýšenie.

„Je potrebné vytvoriť udržateľný a predovšetkým systémový mechanizmus, ktorý zabezpečí na dlhé roky adekvátne ohodnotenie a zároveň udržateľnosť tohoto príspevku. Veď predsa nie je nič neefektívnejšie, než to, že sa budú každoročne zaoberať tým istým problémom na základe momentálnej ekonomickej situácie krajiny tak, ako to majú v pláne,“vyjadrila sa Silvia Shahzad a zároveň pripomenula, že výška príspevku na osobnú asistenciu v súčasnosti predstavuje 2,78 eur na hodinu, čo je 1,39 percent sumy životného minima. „Zatiaľ posledný návrh počítal so zvýšením o štyri centy. Tento výpočet vznikol z naviazanosti na minimálnu mzdu, konkrétne vo výške 102 percent, ktorý prebehol medzirezortným pripomienkovým konaním,“ ozrejmila.

Ako ďalej uvádza poslankyňa, organizácie požadujú zvýšenie príspevku na sumu 3,86 eur na hodinu. „Vzhľadom na to, že práca osobného asistenta prebieha v inom režime a pripomína skôr postavenie živnostníka, ani toto zvýšenie nie je dostatočné,“ upozornila Shahzad a pokračovala: „Osobný asistent má síce štátom hradené zdravotné poistenie a za istých okolností aj dôchodkové poistenie, ale ostatné druhy poistenia mu chýbajú a musí si ich hradiť sám, žiaľ, v plnom rozsahu balíka sociálneho poistenia, čo momentálne predstavuje 160,20 eur. Preto výboru pre sociálne veci ponúkam svoje riešenie tohto problému v podobe novely zákona, ktorú by mohol výbor predložiť už na nasledujúcej schôdzi.“

Ak by mal podľa Silvie Shahzad osobný asistent rovnaké benefity ako zamestnanec s minimálnou mzdou, musel by mať vyššiu odmenu a taktiež garantovanú prácu na osem hodín denne v bežnom pracovnom týždni. „Nemôže to byť desať hodín denne počas tridsiatich dní, ako počítal minister Richter. To je nereálne, preto by odmena osobného asistenta mala začínať na sume štyri eurá na hodinu,“ hovorí Shahzad. „Stále sa však bavíme len o zvyšovaní príspevku a nie o systémových krokoch celého poňatia príspevku ako aj ďalších kompenzácií. Kam sme sa to však dostali, že všetky kritické problémy rieši za ministrov Robert Fico? Samotní ministri sú aj naďalej bábkami v rukách svojho vodcu a premiér sa ani nevyjadril,“uzavrela Silvia Shahzad.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program