Voľné nedele pre zamestnancov v maloobchode

Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) navrhujú novelu zákona, ktorá zabezpečí voľné nedele pre zamestnancov pracujúcich v maloobchode.
Z krajín Európskej únia robia najviac v nedeľu práve Slováci – sme prvý zo všetkých členských krajín. A napriek tomu, že každý piaty Slovák pracuje počas víkendu, patríme medzi krajiny s najnižšími mzdami zo všetkých členských krajín EÚ.

“Hovoríme tomu „pracujúca chudoba“. Priemerný plat predavača či predavačky je 537 eur v hrubom, to je 440 eur v čistom,” hovorí poslankyňa Anna Verešová.
Keďže v sektore obchodu pracuje viac žien ako mužov, Verešová upriamila pozornosť práve na ne. “V dobrom zdraví sa ženy na Slovensku dožijú iba 54,6 roka, čo je najmenej zo všetkých krajín EÚ. Predbehli nás napríklad aj v Rumunsku – 59 rokov, či v Čechách, kde sa ženy v dobrom zdraví dožívajú až 65 rokov. Slovensko má tiež jednu najvyšších úmrtností na ochorenia, ktoré mohli byť odvrátiteľné. Na týchto desivých číslach sa podpisuje aj nedostatočný relax, práca počas víkendov, v noci, no a nízke mzdy, za ktoré si pracujúci Slováci nemôžu dovoliť lepšiu stravu, či relax. Vo vyspelej Európe už nie je záujem o trávenie nedeľného času v obchodoch. Ľudia si tam viac vážia svoj voľný čas a využívajú ho pre fitnes, turistku, šport a podobne. Ale aj na Slovensku z odpovedí zamestnancov obchodov vyplýva, že si želajú voľno v nedeľu.”

Poslanec Richard Vašečka poznamenal, že ide nielen o prianie zamestnancov. „Počuli sme to aj pri našich rokovaniach so zamestnávateľmi. My sme už v novembri vyzvali vládu a koaličných poslancov, aby konali. Oni síce prijali legislatívu, že takéto voľno bude na štátne sviatky, nič sa však nezmenilo v tom, že sme v rámci EU stále rekordmanmi v nedeľnej práci. Mať nepravideľne 15-krát do roka voľno, ak pracujete v maloobchode, je síce príjemná zmena. Ale nerieši sa ten štandard, teda určitý pravidelný rytmus práve a odpočinku, pri ktorom je aspoň jeden deň zo siedmych voľný. Je predsa normálne, že rodina má mať voľno naraz v jeden deň aspoň raz v týždni, pričom nedeľa je na to najprirodzenejší a najvhodnejší deň, na Slovensku to platí už desaťročia.“

Erika Jurinová upozornila na príklady z mnohých vyspelých európskych krajín, ktoré si už dávnejšie uvedomili, že pre občanov je lepšie a prospešnejšie tráviť nedeľu relaxom, športom a stretnutiami s priateľmi – Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Nórsko, Dánsko, Belgicko, Veľká Británia či Rakúsko. “Vo všetkých týchto krajinách rôznymi spôsobmi upravujú maloobchodný predaj v nedeľu. Majú rôzne úpravy, ktoré stanovujú podmienky predaja pre špeciálne príležitosti – festivaly, miestne slávnosti, jarmoky, či sviatky, rôznymi úpravami regulujú aj maloobchod v turistických oblastiach, alebo podľa veľkosti predajnej plochy. Netrváme teda na úplne presnom znení našej novely, sme otvorení diskusii s rôznymi príslušnými organizáciami a ministerstvom práce. Ministerstvo však zatiaľ nevidí dôvod, aby sa táto zmena urobila… Podľa nás by sme sa však mali riadiť vôľou občanov. Zaraďme sa medzi vyspelú časť Európy.”

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program