Vyhlásenie D. Lipšica k povolebnému vývoju
Keďže som po ďalšom rannom behu, neviem odolať pár úvahám o povolebnom vývoji. Skúsim to vtesnať do troch poznámok:
1. Bol som dvakrát pri zostavovaní vlády (v roku 2002 a 2010). Pamätám si, že sme dni a noci skoro dva týždne rokovali o programových prioritách koalície. A to išlo o programovo oveľa homogénnejšie strany. Tentokrát stačil jeden deň, aby programovo nekompatibilné strany ohlásili výnimočný programový prienik a podpísali programové priority. Táto vláda však asi nebude o programových prioritách. Koniec-koncov chváliť sa skvelým vyrokovaným protikorupčným balíčkom, ktorý bude implementovať R. Fico, R. Kaliňák a D. Kováčik, už zaváňa groteskou.
2. Oceňujem postoj väčšiny bratislavskej intelektuálnej elity (termín kaviareň je už pejoratívum, takže ho nepoužívam), ktorá pred voľbami podporovala Most-Híd a Sieť, ale nemá problém sa od konania týchto strán rázne dištancovať. Existuje však časť tejto elity, ktorá sa snaží akýmikoľvek argumentami obhájiť vznik zlepenca oligarchov. Nepovažujem to za príliš intelektuálne poctivé, aj keď je to zaobalené do filozofických úvah a slovnej elokvencie. Totiž táto istá časť elity ešte pred týždňom spochybňovala vytvorenie stredo-pravej vlády poukazovaním na to, že bude “visieť na šnúrke od gatí” SNS a Sme rodina. V tejto vláde by pritom mali štyri stredo-pravé strany (SaS, OĽaNO-NOVA, Most-Híd a Sieť) spolu 61 mandátov, SNS 15 a Sme rodina 11 mandátov. V koalícii, ktorá vzniká budú mať stredo-pravé strany (zatiaľ) 17 mandátov oproti 64 mandátom Smeru a SNS. Dá sa tento rozpor vôbec vysvetliť? Obávam sa, že je to pomerne jednoduché, len to zatiaľ ešte nikto nahlas nepovedal. Pre časť bratislavskej intelektuálnej elity (liberálnej aj kresťanskej) sú prijateľnejší kleptomani zo Smeru a SNS ako Sulík a Matovič. Proti gustu žiaden dišputát, len by bolo poctivé to otvorene priznať.
3. Jeden z hlavných argumentov pre vznik zlepenca oligarchov je údajná snaha zabrániť rastu extrémistov. Obávam sa, že opak sa stane pravdou. Táto vláda už zo svojej povahy a zloženia bude udržiavať stav, kedy mocní a bohatí tejto krajiny stoja nad zákonom. Koniec-koncov udržanie tohto stavu bolo jednou z hlavných príčin vzniku tejto vlády. A nehovorím len o Smere a SNS. Ako mi povedali minulý týždeň viacerí novinári, už začiatkom minulého týždňa sa A. Hrnčiar rozhorčoval, že “či sa všetci zbláznili ísť do pravicovej vlády, veď bude Lipšic minister vnútra a všetkých nás tu pozatvára”. Neschopnosť a nechuť tejto vlády priniesť na Slovensko spravodlivosť pre všetkých bude znamenať len nárast extrémizmu a volanie po “jednoduchých riešeniach” o štyri roky.
A tak musí byť teraz našim hlavným cieľom nepoľaviť. Boj o spravodlivé a slušné Slovensko pokračuje ďalej. Ak vydržíme, tak nakoniec vyhráme