Vyzývame Roberta Kaliňáka, aby pokuty spôsobené vlastným babráctvom zaplatil z vlastného vrecka

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič a Ján Marosz spočítali pokuty ktoré, dostalo ministerstvo Roberta Kaliňáka. Rezort vnútra príde len za posledných pár mesiacov takmer o 26 miliónov eur.

„Nakopilo sa toho toľko, že informovať o každej jednej pokute by bolo príliš na dlho. My sme to zosumarizovali,“ uviedol Matovič a pokračoval: „Bývalí ministri Janušek so Štefanovom urobili pri Nástenkovom tendri kšeft za dvanásť miliónov eur, dostali za to dvanásť a deväť rokov. Všetci sa tešíme, že v tomto prípade vyhrala spravodlivosť. Ale, čuduj sa svete, Kaliňák dostal pokuty za špinavé kšefty v hodnote 340 miliónov eur a dodnes sa tento človek pohybuje po slobode a smeje sa nám do tváre. Čo robí Kaliňákova NAKA,“ položil otázku.

Z viacerých dohôd o splátkach medzi úradom vlády a ministerstvom vnútra je podľa Matoviča zrejmé, že len za posledných pár mesiacov vlastní ľudia zo Smeru usvedčili Roberta Kaliňáka zo sedemnástich „nástenkových tendrov“ a udelili mu pokuty v celkovej sume 25 679 195 eur. „Nástenkový tender tomu hovorím preto, lebo kým Janušek so Štefanovom zamkli oznam o konaní tendra za dvere, aby sa o ňom nikto nedozvedel, Kaliňák to robil tak, že záujemcovia sa o tendri síce dozvedeli, no keď prejavil záujem nesprávny človek, vymysleli si na neho fintu a vylúčili ho zo súťaže,“ vysvetlil Igor Matovič s tým, že takmer vo všetkých prípadoch sa do súťaže zapojil len jediný uchádzač, ktorý bol evidentne dopredu vybraný.

„Väčšina týchto pokút súvisí s informatizáciou spoločnosti. Síce sme na Slovensku do nej dali viac ako miliardu eur, ale nejako to nie je cítiť. Je to práve preto, lebo Robert Kaliňák postupoval vždy tak, aby vyhral ten správny človek – ich človek,“ doplnil Matovič a dodal, že tieto pokuty nebude splácať Kaliňák z vlastného vrecka, ale ministerstvo vnútra na úkor policajtov či hasičov a bezpečnosti všetkých ľudí na Slovensku.

Pri dvoch kšeftoch sa podľa Matoviča prejavil Kaliňák ako bezcitný cynik. Mali byť pri nich okradnutí chorí ľudia v nemocnici Sv. Michala a rozkradnuté prostriedky určené na protipovodňové opatrenia.

Podľa poslanca Jána Marosza pohár trpezlivosti už pretiekol. „Nič nie je dôsledne vyšetrené. Negatívne výsledky Roberta Kaliňáka majú zlý vplyv na morálne zdravie spoločnosti. Študenti, neziskovky, aktivisti aj politici vidia Kaliňákove prešľapy. Iba Robert Fico ich nevidí, lebo nemôže. Ohrozil by svoju nedotknuteľnosť a čelil by tak objektívnej spravodlivosti,“ povedal Marosz a dodal: „Žiadame, aby všetky pokuty pre ministerstvo vnútra, spôsobené babráctvom pána ministra, boli splácané z osobného účtu Roberta Kaliňáka. Návod na zaplatenie pokuty si nájde na stráne ministerstva vnútra.“


                    

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program