Zákon o štátnej službe betónuje nominantov vládnych strán naveky v ich pozíciách

Dnes v parlamente prešiel navrhovaný zákon o štátnej službe. Podľa poslancov za Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) vláda týmto návrhom premárnila príležitosť a v mimoriadne dôležitej oblasti odpolitizovania štátnej správy úplne zlyhala.

Je veľmi dôležité, aby pre štát pracovali schopní, motivovaní a talentovaní ľudia, nie politickí nominanti, ktorí sa do štátnej služby dostali na základe známostí alebo rodinkárstva. Od toho záleží, ako nám bude fungovať školstvo, úrady, polícia alebo zdravotníctvo. Zákon o štátnej službe je však premrhanou príležitosťou, po 27 rokoch takúto odborne zdatnú, profesionálnu štátnu službu vybudovať,“ tvrdí Veronika Remišová.

Dodala, že po každých voľbách sa u nás nepochopiteľne všetko zmení, z pozícii odchádza veľký počet úradníkov. Dokonca aj v prípadoch, keď rezort zostal po voľbách v rukách tej istej strany. „Takto tých najlepších do štátnej správy nikdy nedostaneme. Odborné funkcie by mali byť nedotknuteľné.“

Podľa poslanca Jána Budaja ide o jeden z najdôležitejších zákonov štátu. „Ľudia už v novembri ´89 žiadali, aby pre štát pracovali odborníci. Verili sme v zmenu. O pár rokov sa však začalo diať to, čo za komunizmu, akurát to začali robiť všetky strany: Do pozícií začali posúvať rôznych „svojich“ ľudí – rodinných príslušníkov, susedov, kamarátov z ulice či spolužiakov. Terajšia vláda to mohla zmeniť, lenže jej návrh zákona zmeny iba predstiera. Je dôležité povedať, že je to len podfuk. Navrhovatelia predstierajú pred Slovákmi i pred Európskou úniou, že niečo robíme, ale v skutočnosti je to podvod, dokonca sa ešte viac zabetónuje korupčné prostredie a klientelizmus. Pripravujú si priestor pre budúcu korupciu. Takto to robila komunistická strana,“ vysvetľuje J. Budaj.

Poslanec Jozef Viskupič poznamenal, že Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti má už od svojho vzniku medzi prioritami odpolitizovanie štátnej správy. „Už vtedy sme to nazývali rakovinou našej spoločnosti, keď o dôležitých odborných pozíciách rozhodujú vedenia politických strán. Pri tomto návrhu sa vláda mala kde poučiť, mohla sa inšpirovať v mnohých krajinách EÚ. Nedajme sa oklamať týmto návrhom zákona, robí iba dymovú clonu, zastiera realitu.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program