Zápas o dodržiavanie ľudských práv nekončí. OĽANO si dnes pripomína viaceré udalosti porušovania ľudských práv

Deň zápasu za ľudské práva, ktorý si dnes pripomíname, upriamuje našu pozornosť na to, že zápas za ľudské práva a zachovanie ľudskej dôstojnosti nikdy nekončí. Tvrdí to predsedníčka ľudskoprávneho výboru Anna Verešová, podľa ktorej je 25. marec výnimočným pamätným dňom, kedy si pripomíname viaceré udalosti porušovania ľudských práv.

Ako prvú udalosť Verešová spomína Sviečkovú manifestáciu v roku 1988, ktorá bola najväčším verejným vystúpením od roku 1968 proti komunistickému režimu vo vtedajšom Československu. „Ľudia so sviečkami v rukách bojovali za ľudské práva, za slobodu prejavu, zhromaždenia, pohybu, za náboženskú slobodu a tiež za ľudskú dôstojnosť. V tento deň si pripomíname aj smutné výročie odchodu prvého transportu, skoro tisícky mladých slovenských žien z Popradu do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime z roku 1942. Prežilo z nich len dvadsať. A do tretice si dnes na Slovensku pripomíname aj Deň počatého dieťaťa,“ uviedla poslankyňa za OĽANO.

Podľa Verešovej všetky tieto spomienky súvisia s porušovaním ľudských práv. „Vo všetkých týchto prípadoch išlo, a stále ide o porušovanie práva na život, porušovanie práva na slobodný prejav, slobodu myslenia, názoru, či náboženského presvedčenia,“ dopĺňa Verešová.

Aj tento rok sa dnes pri pamätníku Sviečkovej manifestácie v Bratislave konajú spomienkové zhromaždenia. V predvečer spomienky vystúpil na zhromaždení aj predstaviteľ vtedajšej náboženskej opozície a zvolávateľ manifestácie František Mikloško, ktorý symbolicky pripomenul, že „sviečky ešte nezhasli“. Je to tak, sviečky ani nemôžu zhasnúť, pretože zápas za slobodnú a spravodlivú spoločnosť nekončí. Nedovolí nám to nielen spomienka na prenasledovanie a zabíjanie ľudí v komunistickom a fašistickom režime, ale aj spomienka na nedávnu vraždu dvoch mladých ľudí Jána a Martiny. Pritom tiež nemožno zabudnúť ani na počaté, no nenarodené deti uvedomujúc si pritom našu zodpovednosť za podporu a pomoc rodičom,“ uzavrela Anna Verešová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program