Zodpovednú zmenu si premiér Pellegrini predstavuje kupovaním hlasov

Igor Matovič dnes zverejnil nahrávku, v ktorej premiér Peter Pellegrini sľubuje osobné príplatky pre policajtov od 120 do 160 eur mesačne, ale len v tom prípade, ak on bude premiér. Podľa predsedu hnutia OĽANO Matoviča ide zo strany Pellegriniho o jasné kupovanie hlasov a podáva podnet na volebnú komisiu.

Na zvukovej nahrávke, ktorú dnes Igor Matovič zverejnil, hovoril premiér Peter Pellegrini pred policajnými odborármi o osobných príplatkoch, ktoré dostanú policajti v januári, ako aj vo februári. Vyplácanie týchto príplatkov v ďalších mesiacoch však sľúbil iba vtedy, ak bude naďalej premiérom. „Prvé zvýšené osobné príplatky budete mať už v januárovej výplate za december. A chcem povedať, že to nie je jednorazové opatrenie. Je to preto rozhodnutie o navýšení osobného príplatku, aby vám už trvalo navždy. To znamená, budete ho mať aj v januári aj februári, ale ako povedal pán prezident konfederácie odborových zväzov, či aj v marci, to už povie nová vláda. Ja vám môžem povedať, že ak budem ja premiér, tak aj v marci, aj v apríli aj do júla. Ale nemôžem hovoriť za iných. Okrem týchto krátkodobých budeme naozaj pokračovať aj v hľadaní dlhodobejších riešení,“ vyjadril sa pred odborármi Pellegrini.

Podľa Igora Matoviča ide o jasné kupovanie hlasov policajtov v parlamentných voľbách. Blížia sa voľby a Peter Pellegrini neodolal pokušeniu. Rovnako ako vajdovia v osadách sľubujú svojim osadníkom pred voľbami rôzne výhody, ale len vtedy, ak ich zvolia, presne to isté urobil Peter Pellegrini pred policajnými odborármi. Iba zmenil pár slov a zaobalil to do iného slovníka. V skutočnosti jedno aj druhé je podľa mňa volebná korupcia, teda trestný čin kupovania hlasov za nejaké výhody,“ uviedol Matovič s tým, že namiesto toho, aby Pellegrini zvýšil policajtom základné platy, aby neriskovali svoje životy za pár stoviek, podlo prišiel a narýchlo sľúbil policajtom vyplatenie príspevkov v januári a februári. „Nie policajti, nemusíte sa báť ďalšej vlády. Chceme, aby vás takýmto spôsobom neponižovali, lebo Peter Pellegrini týmto úplne rovnako ponižuje policajtov, ako ponižuje vajda osadníkov tým, že si kupuje hlasy v osade. Je to strašenie, podceňovanie policajtov, hrubé klamstvo a volebná korupcia. Môžete sa za to hanbiť,“ pokračoval.

Matovič sa zároveň ohradil voči tomu, že by týmto útočil na policajtov, alebo že by im zvýšenie osobných príplatkov závidel. „20-tisíc policajtov denno-denne riskuje a nasadzuje svoje životy, za čo im sociálna vláda Roberta Fica dáva mesačne častokrát len 600 eur,“ dodal.

Podľa tieňového ministra vnútra Gábora Grendela ide zo strany vlády o prejav čistého zúfalstva. „Keď už nič iné nezaberá, predseda vlády skúša stratégiu strašenia. Ale ktorá strana bola prvá, ktorá pred niekoľkými mesiacmi dopredu hovorila, že vstúpi len do takej vlády, ktorá nebude siahať na sociálne výhody? Bolo to práve hnutie OĽANO. Opäť garantujeme, že nebudeme siahať na sociálne istoty, týka sa to tak dôchodcov, ako zamestnancov či príslušníkov ozbrojených zložiek,“ uviedol Grendel a pripomenul, že podobnú taktiku zvolil aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák už v roku 2010, kedy pár týždňov pred voľbami rozdal plošné odmeny policajtom, hasičom a zamestnancom rezortu vnútra. Išlo o sumu 300 eur. „Napriek tomu po voľbách 2010 vznikla opozičná vláda. Ja verím tomu, že táto paralela bude platiť aj teraz, že toto zúfalstvo policajti prekuknú, a že po voľbách 2020 vznikne normálna vláda,“uzavrel Grendel.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program