Brhelove firmy DaPS, Alter Energo atd zarábali na štáte ( SEPS, ŠHR, JAVYS) na jeho úkor

Riaditeľ Slov.agentúry Život.Prostredia, nominant MOST-Híd, RNDr.Richard Müller PhD., zmluvu o poskytovaní odborných služieb v oblasti verejného obstarávania s TatraTender s r.o. V nej si táto štátna inštitúcia z rezortu Ministerstva ŽP objednala poradenstvo a právnu pomoc pri verejnom obstarávaní v rozsahu 1400 hod za cenu 50€/hod bez DPH. A ani faktúry spolu na 84-tis.€ ho neodradili od toho, aby začiatkom r.2020, podpísal s firmou TatraTender 2.zmluvu. Na rovnaký rozsah (1400 hodín) a za rovnakú cenu 50 eur/hod. bez DPH. Čo na tom, že zamestnaním interného pracovníka špeciálne pre túto agendu by dokázal ušetriť možno až 2/3 z fakturovanej sumy?
Odborné poradenstvo“ TatraTendru nás daňových poplatníkov medzičasom stálo už vyše 100tis.€.

!Dva týždne pred voľbami 2020, podpísala Slovenská agentúra životného prostredia zmluvu za viac ako 700-tis.€ na nákup reklamných predmetov. Firma s obratom 11-tis.€ mala dodať aj stovky zbytočností z plastu. Za uvedenú sumu mala kúpiť napríklad tisíce nákupných tašiek, tričiek či zápisníkov, kľúčeniek, náramkov…

Zákazku na nákup reklamných predmetov za 700-tis.€ získala firma Remarkable Pro. Keďže nedokázala splniť všetky súťažné podmienky, zaručila sa za ňu reklamná spoločnosť a tlačiareň Hauerland. SAŽP totiž požadovala, aby mal dodávateľ obrat v oblasti predaja reklamných predmetov 1,7 mil.€ celkovo za posledné 3roky.
Firma Remarkable Pro vznikla v 2018 a sídlila v dome na Dlhých dieloch. Mala zverejnenú len účtovnú uzávierku z r. 2018, pričom jej tržby boli 11 500€. Ani v r.2019 nemala firma požadovaný obrat.
Firma Hauerland sa preto zaručila za Remarkable Pro, že bude schopná splniť objednávku.
Z porovnania cien uvedených v zmluve a cenníkových cien ručiteľa – teda spoločnosti Hauerland – však vyplývalo, že to bolo niekoľkonásobne drahšie, ako keby štátna agentúra nakupovala rovno od zabehnutej firmy Hauerland…

Porovnanie zmluvných cien Remarkable PRO a štandartných cenníkových cien firmy Hauerland:

Cena pre štát v zmluve / Cena v cenníku .. Rozdiel
Kľúčenka – žetón .. 1.00€ / 0,20€ .. +400%
Kľúčenka s LED .. 1.44€ / 0,50€ .. +188%
Bambusové pero .. 1.66€ / 0,55€ .. +202%
Drevená ceruzka .. 0.55€ / 0,10€ .. +450%
Píšťalka .. 1.44€ / 0,20€ .. +620%
Nerezová slamka .. 4,55€ / 1,31€ .. +247%
Stres lopta .. 3,61€ / 0,88€ .. +310%
Nekonečný kalendár .. 3,12€ / 1,28€ .. +144%
Otvárač na víno .. 3,94€ / 1,50€ .. +163%
Sklenená fľaša v obal .. 7,55€ / 2,70€ .. +180%
Brhel, Kičura, ŠHR a SEPS

V kauze Pompeje Zákazky Správy štátnych hmotných rezerv ( SŠHR) za vedenia nominanta Smeru vyhrávali v 2016-2020 vopred dohodnuté firmy, ktoré dávali tučné provízie. Manipuláciami pri verejnom obstarávaní na stavebné zakázky na objektoch patriacich SŠHR, sa dotknuté spoločnosti obohatili na úkor štátu sumou spolu vo výške najmenej 3,5mil.€ a suma úplatkov odovzdaných týmito spoločnosťami pre riadiacich funkcionárov SŠHR, ako Kajetán Kičura, predstavuje hodnotu okolo 775-tis.€.
Vďaka koordinovanému postupu sa dostávali k lukratívnym štátnym zákazkám len vopred vybraté spriaznené firmy. Tie však boli poväčšine len fiktívnymi dodávateľmi objednaných stavebných činností. Skutočnými dodávateľmi boli firmy patriace oligarchom. Aj Brhelovi.

Firmám, ktoré zarábali u Kičuru, sa darilo aj v energetickom SEPS-e.
Pri jednej z nich vidno aj prepojenia do okruhu oligarchu Jozefa Brhela.
Jeden zo skutkov kauzy Pompeje sa týka rekonštrukcie rámp skladov v Brodnianke za vyše 215-tis.€, kde bola úspešným uchádzačom spoločnosť Tenset. Tá bola subdodávateľom pri viacerých ďalších skutkoch, ktoré sa týkajú prác v závode Brodnianka. Napríklad zákazku „Rekonštrukcia oplotenia v závode Brodnianka“ získala firma Herman Jozef, Plyn – Elektro, no zákazku realizovala iná spoločnosť. Uznesenie naznačuje, že to mal byť Tenset.

Nadácia Zastavme korupciu upozornila na to, že žilinská firma Tenset má v SHR, ale aj v SEPS podozrivé obchody. Táto aj iné firmy získavali zákazky bez súťaže a dokonca aj bez zmlúv – boli zadávané napriamo, cez objednávky a faktúry.
Dokonca aj za Jána Rudolfa, po prevaleni káuz Kičuru, firma Tenset získala ďalšie 2 zmluvy na stavebné práce. Za vyše 52-tis.€ (vrátane DPH) opäť rekonštruovať rampy v Brodnianke, tentoraz nájazdové, a za 156-tis.€ opraviť objekt v závode Kopaničiar.
Tenset je prepojený aj na ďalšiu spoločnosť z kauzy Pompeje – akciovku DaPS. Tá figuruje v 5 skutkoch, pre ktoré sa vedie trestné stíhanie.
Celkovo za r.2015 až 2019 získala spoločnosť DaPS od hmotných rezerv zákazky v objeme viac ako 1,1mil.€. Ďalšie štátne zákazky mala firma od 2013 aj v Bratislavskej teplárenskej a v SEPS-e, s ktorými mala zmluvy spolu za asi 15mil.€.

DaPS aj Tenset mali zakázky v SEPS-e. Ešte aj nové vedenie SEPS za vlády Hegera podpísalo čiastkovú zmluvu k rámcovej na výrub stromov s Tensetom za 193-tis.€. Podľa SEPS-u ide o “”len dobeh”” tejto staršej rámcovej zmluvy.
Nie všetky boli pre SEPS výhodné, no zároveň ani v jednom z prípadov vraj nezistili problém, ktorý by ich oprávňoval predčasne, bez postihu, ukončiť,”” reagoval Peter Dovhun, GR SEPS, ktorý do funkcie nastúpil vo februári 2021. Pritom, 500tis.€ zmluvu o dielo uzavrela SEPS už za nového vedenia aj s ďalšou spomínanou spoločnosťou z kauzy Pompeje, Herman Jozef, Plyn – Elektro. Podľa SEPS-u preto, že bývalé vedenie s firmou uzatvorilo zmluvu na rekonštrukciu niečoho, čo rekonštruovať nebolo potrebné. Oplotenie v Stupave, ktorého sa predmetná zmluva týkala, nepotrebovalo rekonštrukciu.
Tak sa namiesto toho rekonštruovalo iné oplotenie, ktoré bolo v horšom stave. Či v SEPS hľadali zodpovedných, prípadne podali trestné oznámenie, keďže bývalé vedenie objednalo niečo, čo nebolo treba, sa SEPS nevyjadrila.

Advokátska kancelária, ktorá je spájaná s biznisom oligarchu Jozefa Brhela, zapisovala obe firmy Tenset Herman Jozef, Plyn-Elektro do Registra partnerov verejného sektora.

Zdroj:
https://index.sme.sk/c/22881105/kauza-pompeje-siaha-do-statneho-podniku-v-pozadi-sa-vynara-brhel.html
https://www.aktuality.sk/clanok/i8r7Gwi/kauza-pompeje-byvalemu-sefovi-statnych-rezerv-kicurovi-pribudlo-nove-obvinenie-svedok-hovori-o-polmilione-v-kesi/
https://index.sme.sk/c/22881105/kauza-pompeje-siaha-do-statneho-podniku-v-pozadi-sa-vynara-brhel.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko