Čaplovič nakúpil predraženú elektroniku pre školstvo

Kríza a šetrenie? Podľa správania ministra školstva Dušana Čaploviča (SMER-SD) ani náhodou! Začiatkom októbra 2013 uzatvorilo ministerstvo rámcovú dohodu na nákup elektroniky vo výške 18,63 milióna eur. Podľa slov hovorcu rezortu Michala Kaliňáka (pozn. neúspešného kandidáta v župných voľbách na predsedu prešovského samosprávneho kraja za stranu Hlas v roku 2020) uzatvoril rezort zmluvu na najnižšiu cenu. „Na verejnej súťaži sa zúčastnilo 8 spoločností, pričom najnižšia ponuka bola na uvedenú cenu,“ povedal Kaliňák. Ceny, ktoré uvádzame nižšie však hovoria presný opak.

Ministerstvo však okrem dodávateľa s najnižšou cenou uzatvorilo zmluvu aj s ďalšími dvoma uchádzačmi, ktorí však ponúkli vyššie ceny. Podľa Kaliňánka tak pred nákupom bude realizovaná aukcia týchto uchádzačov, čo môžu cenu znížiť. K tomuto predraženému nákupu sa vyjadril aj odborník, ktorý v tomto kontexte konštatoval, že „ďalší dvaja dodávatelia, ktorí budú súťažiť, ponúkli ceny ešte vyššie. Že pôjdu s cenou rapídne dolu, nie je veľmi pravdepodobné.“ Ceny, ktoré predložili tri spoločnosti, sú však podľa neho neúmerne vysoké.

„Keďže sa v prípade jednotlivých položiek nakupuje viacero kusov, cena by mala zahŕňať aj množstvovú zľavu,“ vysvetlil odborník, ktorý nechcel byť menovaný.

Okrem iného, Čaplovič sa rozhodol nakupovať nie len pre školy, ale aj ministerstvu a svojim pobočkám. Prečo však nenechali tieto nákupy na školy alebo priamo riadené úrady odpovedal hovorca rezortu Kaliňák „Ministerstvo nakupuje centrálne, aby zabezpečilo výraznejšie množstvové zľavy, ktoré by si priamo riadené organizácie pri menších objemoch neboli schopné vysúťažiť a tým ušetriť zdroje štátneho rozpočtu,“.

Zdroj:
http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/dalsie-minanie-caplovica-nevyhodne-nakupy-za-miliony.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko