Firma nominanta Smeru dodáva služby štátu, aj bez súťaže

Členovi predstavenstva Slovenských elektrárni Viliamovi Kupcovi sa počas vlády Roberta Fica darí a je úspešný pri štátnych zákazkách. Kupec bol za štát v predstavenstve Slovenských elektrární, predtým robil ešte poradcu ministrovi hospodárstva Tomášovi Malatinskému (nominant SMER-SD).

Kupcova spoločnosť Tax – audit Slovensko, kde bol spolumajiteľom, mala v dvoch rekreačno-zdravotníckych zariadeniach v stopercentnom vlastníctve ministerstva obrany, ktorému šéfoval Martin Glváč (člen SMER-SD) skontrolovať mimoriadnu účtovnú závierku, nakoľko sa štátna akciová spoločnosť Horezza (predtým Vojenské zdravotnícke zariadenia) zlúčila s viacerými zariadeniami ministerstva obrany. Podľa vtedajšieho generálneho riaditeľa Horezzy Stanislava Brečku bol toto dôvod na viacero auditov.

Tax – audit Slovensko bola na tento audit vybraná bez súťaže, Brečka povedal, „Na základe referencií sme oslovili tri firmy,“. Podľa informácií dala spoločnosť Viliama Kupca najnižšiu cenu, konkrétne 14-tisíc eur bez DPH za overenie uzávierky, vypracovanie správy a priebežné overovanie účtovníctva. Tax – audit Slovensko sa k danej veci nechcelo vyjadriť, nakoľko to považovali za tendenčné.

K danej kauze sa vyjadrila aj programová riaditeľka Transparency International Emília Sičáková-Beblavá, ktorá to považovala za problém, ktorý zvolila štátna akciová spoločnosť, kedy konštatovala, že ,,pri výbere dodávateľa bez štandardnej súťaže musí obstarávateľ vždy predložiť nepriestrelné dôkazy o tom, že vybral najlepšie. „Tu ten kľúč chýba, nevieme, aké firmy boli oslovené, či nedošlo k dohode, či víťazná firma nemala informácie o cenovej ponuke,“ dodala Beblavá.

Viliam Kupec však nebol úspešný len na rezorte obrany, naopak, zákazky bez súťaže získala Kupcova firma aj v stopercentnej dcérskej spoločnosti ministerstva hospodárstva MH Invest či v Slovenskej elektronizačnej prenosovej sústavy, ktorá tiež spadala v tom čase pod Malatinského. Kupec bol v minulosti spájaný tiež s predsedom SNS Jánom Slotom, keďže strane požičal nemalú sumu pred voľbami v roku 2010. =Úspešný bol aj počas prvej vlády Roberta Fica, keď bol Kupec tiež v predstavenstve elektrární. Počas vlády Ivety Radičovej sa mu však vyhrávať súťaže nedarilo.

Zdroj:
http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/zastupuje-stat-zaroven-s-nim-obchoduje-592838

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko