Kauza s DPH: Podvod vraj mali kryť ministri Počiatek a Kaliňák

Organizovaná skupina sa mala niekoľko rokov obohacovať cez fiktívne obchody a faktúry na úkor štátu. Takto si mali cez fiktívne vratky DPH či znižovaní vlastným DPH prísť až na 80 miliónov eur. Píše týždenník Trend. Zároveň dopĺňa, že na krytí podvodov sa mali, okrem šéfov daňových úradov, podieľať aj vysokí predstavitelia vládneho Smeru, dokonca vtedajší minister financií Ján Počiatek a minister vnútra Robert Kaliňák. Všetko sa to malo udiať ešte počas prvej vlády Roberta Fica. Hoci v roku 2012 polícia podvody odhalila, doteraz prípad neuzavrela.

Celý podvod sa mal udiať cez jednu centrálnu firmu, ktorú daňoví pracovníci poznali veľmi dôverne. Skupinu viedol právnik Milan Chovanec. Tvrdenia podozrivého, ktorý má na krku obvinenia zo závažných trestných činov, môžu vyvolávať pochybnosti o ich dôveryhodnosti. Viaceré z jeho výpovedí sa však zhodujú s telefonickou a sms komunikáciou.

Informácie, ktoré má TREND k dispozícii, hovoria o tom, že o podvodoch údajne mali vedieť aj krajský šéf Smeru, štátny tajomník rezortu vnútra, no i vtedajší minister financií Ján Počiatek a minister vnútra Robert Kaliňák.

Všetko ľudia, ktorí z popredných miest kandidátky Smer-SD kandidujú aj do marcových parlamentných volieb. Fakt, že sa vyšetrovanie výraznejšie nepohlo, tak neponúka oficiálnu odpoveď, do akej miery sú obvinenia, ktoré padli voči uvedeným osobám zo strany hlavného obvineného, relevantné.

2017 – Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Pavol Milan už na polícii nepracuje. „Keď vyšlo najavo, že Milan Chovanec vypovedal aj o politikoch Smeru, chceli ma obviniť a zavrieť za zneužívanie právomocí verejného činiteľa,“ povedal pre Aktuality.sk.

Chovanca totiž vypočúval bez obhajcov, aby nedošlo k úniku informácií. „Tvrdil, že sú v tom namočení traja ľudia z prvej desiatky Smeru. Keby tá zápisnica ušla, mohol byť z toho veľký problém.“ Pavol Milan preto neverí, že kauzy, do ktorých sú zapletení politici, sa niekedy riadne vyšetria. „Kým sa nezmení systém kreovania policajného zboru a jeho funkcionárov, systém fungovania prokuratúry a podobne, tak to nepôjde.

Zdroj:
https://tvnoviny.sk/domace/clanok/40658-kauza-s-dph-podvod-vraj-mali-kryt-ministri-pociatek-a-kalinak
https://www.trend.sk/spravy/karuselovych-podvodoch-dph-ocitli-aj-ministri-kalinak-pociatek

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko