Ministrovi Žigovi o prírode radí žena od J&T

Konflikt záujmov ministrovi životného prostredia Petrovi Žigovi (SMER-SD) evidentne nič nehovoril. Ak by áno, nemohol byť mať v tom čase za poradkyňu na rezorte Annu Juskovú, ktorá zastupovala aj spoločnosť Tatry Mountain Resorts (TMR).

Žigovi v tom čase radila aj pri príprave zonácie Tatranského národného parku, ktorá mala stanoviť územia, kde štát umožní ďalší rozvoj cestovného ruchu.

Jusková zároveň od roku 2011 vystupovala v desiatkach povoľovacích konaní ako zástupkyňa spoločnosti Tatry Mountain Resorts, za ktorou stojí finančná skupina J&T. Zároveň je spoločnosť TMR najväčším investorom v Nízkych aj Vysokých Tatrách, patria jej napríklad veľké lyžiarske strediská v Tatranskej Lomnici či v Jasnej pod Chopkom.

Náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč sa k danej situácii vyjadril jasne: „Na jednej strane stojí žiadateľ o výstavbu lanovky a na druhej povoľovateľ, ktorý by mal brániť prírodu. Ak na oboch koncoch stojí tá istá osoba, je to jednoznačný konflikt záujmov“.

Zdroj z prostredia ministerstva, ktorý nechcel byť menovaný, v tom čase hovoril, že Jusková v službách TMR využívala práve kontakty na svojich bývalých podriadených a výnimky pre investorov často vybavovala na ministerstve osobne.

,V tejto oblasti sa pohybujem veľmi dlho a na ministerstve som pracovala 14 rokov, preto je logické, že stretávam aj svojich bývalých kolegov. Fakt, že ich poznám, však nemôže ovplyvniť výsledok procesu,“ povedala Jusková.

Vtedajší poslanec OĽaNO a ekológ Mikuláš Huba tvrdil, že Jusková sa radením Žigovi do konfliktu záujmov dostať nemôže, keďže s J&T úzko spolupracuje aj samotný minister. „O akú výnimku J&T v Tatrách požiada, takú dostane. Lepší dôkaz ako kandidatúra Slovenska na zimnú olympiádu v časti národného parku, ktorú ovláda J&T, už byť nemôže,“ tvrdil vtedy Huba.

Zdroj:
http://www.sme.sk/c/7175392/ministrovi-zigovi-o-prirode-radi-zena-od-jt.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko