NBS tají systém prideľovania darov, tisíce rozdala Matici či audítorom

Ani po opakovaných otázkach Transparency International a denníka SME nie je úplne jasné, ako Národná banka Slovenska prideľuje finančné dary rôznym organizáciám. Oveľa viac nevysvetlili ani obdarovaní. Sú medzi nimi napríklad súkromná poliklinika Hedak, Slovenska komora audítorov, mesto Ružomberok či miestny odbor Matice slovenskej v bratislavskom Starom Meste.
Komisia, ktorá guvernérovi Jozefovi Makúchovi dáva odporúčanie, komu dať dar, má troch členov. Sú nimi zamestnanci odboru riadenia ľudských zdrojov v NBS a odboru kancelárie guvernéra. Ako zo žiadostí komisia vyberá, Solčányiová nepovedala. Odporúčanie komisie nie je pre guvernéra záväzné. Slovenská komora audítorov aj bratislavská pobočka Matice slovenskej oznámili, že si do banky dali žiadosť a dostali finančný dar. Audítori dvetisíc eur na medzinárodnú konferenciu a matičiari 1100 eur na futbalový turnaj o Pohár „kráľa Rastislava“. Súčasný šéf matice Marián Tkáč v minulosti šéfoval NBS. Ešte viac, až päťtisíc eur dostala poliklinika Hedak na zakúpenie endoskopického príslušenstva. Mesto Ružomberok zase dostalo 1500 eur na oslavy 150. výročia narodenia Andreja Hlinku. Ani jeden z nich na otázky neodpovedal.
Vysvetlenie, že dary nie sú nárokovateľné, a preto sa požiadavky na žiadosť o dar nezverejňujú, je podľa šéfa Transparency Gabriela Šípoša smiešne. „Predseda vlády má tiež rezervu, nič z toho nie je nárokovateľné, ale tiež sú tam pravidlá, ako sa to určuje a zverejňuje to.“

Zdroj:
https://www.sme.sk/c/7253666/nbs-taji-system-pridelovania-darov-tisice-rozdala-matici-ci-auditorom.html?ref=trz

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko