Nemocnica sv. Michala kúpila o polovicu drahšie vybavenie vďaka personálnym väzbám a pochybnému obstarávaniu

Keď Ministerstvo vnútra predstavovalo novú Nemocnicu svätého Michala na Satinského ulici, projekt bol prezentovaný ako obrovský úspech. Nemalo ísť len o najmodernejšie zdravotnícke zariadenie na Slovensku, ale vybavenie do neho sa malo nakúpiť za výborné ceny. Riaditeľ nemocnice sa počas jej otvorenia chválil, že ceny boli nižšie ako v Česku a Švajčiarsku. Všetko vybavenie nemocnice – od jednoduchých nemocničných vozíkov, až po CT prístroje a IT technológie nemocnica obstarávala v jednom tendri. Robert Kaliňák zdôvodňoval tender na nákup všetkého vybavenia od jediného dodávateľa naraz tým, že keď sa obstaráva spoločne, bude to efektívnejšie. Zistenia Nadácie Zastavme korupciu ukazujú, že miesto šetrenia peňazí v skutočnosti mohlo dôjsť až k takmer 50-percentnému predraženiu. Nemenej zaujímavé je aj prepojenie firiem, ktoré v tomto a v ďalších tendroch Nemocnice sv. Michala “súťažili”.
Cenová analýza nielenže slová ministra Kaliňáka nepotvrdzuje, ale je s nimi vo veľmi príkrom rozpore – takmer každá väčšia položka v nákupe bola významne predražená. Nadácia Zastavme korupciu má k dispozícii databázu nákupov v rezorte zdravotníctva (získali ju od samotného Ministerstva), ktorú doplnili dátami z Centrálneho registra zmlúv a z verejne dostupných cenníkov výhradných distribútorov rôznej zdravotníckej techniky. V zmluve za 22,7 milióna, ktorú nemocnica uzavrela s víťazom tendra – eseročkou E-BA tpz, v databáze dokázali z celkových 867 položiek (tovarov) nájsť cenu pre 89 položiek. Síce ide len o desatinu položiek, no vzhľadom k sume – 8,6 milióna eur, ktorú za ne nemocnica zaplatila, tvorí analyzovaná vzorka významný objem z celej zákazky – 37 percent.
Podľa prepočtov pri celej porovnávanej vzorke mohlo dôjsť až k 50-percentnému predraženiu. Treba však poznamenať, že najväčšiu váhu pri tomto výpočte majú drahé zariadenia ako CT Somatom od Siemensu či digitálny röntgen, ku ktorým nemocnica nesprístupnila špecifikácie a zhodnotenie (ne)výhodnosti ich nákupu nie je defintívne.
Napríklad čítačka čiarových kódov sa predávala za sedemnásobok ceny v eshope. Vozík PR9200 nacenila firma Vitamed.SK na 328 eur. Jeden kus. Nemocnica ich kúpila 59. Jeden stál 1170 eur. Defibrilátor Philips Heartstart XL kúpila Univerzitná nemocnica v Martine za 5994 eur s DPH. Martinská nemocnica nakupovala jeden kus, Nemocnica svätého Michala ich nakupovala 14 naraz a jediný stál 11 520 eur s DPH, čiže takmer dvojnásobok.

Zdroj:
https://dennikn.sk/blog/615109/nemocnica-sv-michala-prilis-drahy-nakup-v-baliku-a-ludia-v-pozadi/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko