Poórove sklárne dostanú takmer 12-miliónovú dotáciu

S príspevkom štátu postavil Vladimír Poór štadión. Štátnu pomoc dostal aj na sklárne, mal zamestnať 400 ľudí.

Podnik Crystal & Steel, ktorý vlastnil podnikateľ Vladimír Poór spájaný so stranou Smer, na ňu dostal cez investičné stimuly 11,8 milióna eur. Odsúhlasila mu ich vláda.

Väčšinu zo schválenej sumy dostala firma v hotovosti ako dotáciu na nákup strojov a na vytvorenie pracovných miest. Vyše 4 milióny eur sa jej odpočítali z dane. Výmenou za stimuly mali sklárne zamestnať 400 ľudí, z nich väčšina boli stredoškoláci, predpokladalo sa vo vládnom materiáli. Priemerný zárobok vo firme mal v hrubom predstavovať 831 eur.

Už dávnejšie predtým schválila vláda dotáciu aj ďalšej firme blízkej Poórovi. Išlo o spoločnosť City–Arena, ktorá má s 13 miliónmi eur od štátu postaviť futbalový štadión v Trnave. Celý vyjde asi na 27 miliónov eur.

2015 – Plány sa rozplynuli – sľubovanému oživeniu sklárskej výroby dal Vladimír Poor červenú. Namiesto skla sa rozbehla iba strojarina. Vo fabrike, ktorú získal pred 3 rokmi v konkurze dal prácu 50 ľudom – väčšinou sú to bývalí sklári. Na oživenie sklárskej výroby, ktorá má poltársku dlhoročnú tradíciu, pritom vláda vlani odklepla 12 miliónovú podporu. Tá však na rozbehnutie pecí nestačí.

2016 – Svetoznáme poltárske sklárne však z mŕtvych ani počas dvoch rokov príprav nevstali a štát preto svoju štedrú ruku stiahol späť do vrecka. „Vzhľadom na to, že spoločnosť Poltár Crystal & Steel nepredložila ročnú správu o priebehu realizácie investičného zámeru a nezačala obstarávať dlhodobý hmotný majetok, vydané rozhodnutie o investičnej pomoci stráca platnosť, o čom bude spoločnosť písomne informovaná,“ povedal hovorca rezortu hospodárstva Maroš Stano.

Štátna pomoc pre sklárne predstavovala daňovú úľavu takmer 4,2 milióna eur, príspevok na vytvorenie pracovných miest v sume viac ako 2,6 milióna eur a dotáciu na nákup dlhodobého majetku 5 miliónov eur. Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že Poórova firma dosiaľ zo schválenej dotácie nevyčerpala ani cent.

Zdroj:
http://ekonomika.sme.sk/c/7194974/poorove-sklarne-dostanu-takmer-12-milionovu-dotaciu.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko