Šéf VšZP Forai musel odísť po odhalení, že podpisoval zmluvy a dodatky v objeme 14mil.€ s firmami, kde figuruje jeho vlastná teta, 77r. dôchodkyňa Anna Sučková

Šéf VšZP musel odísť po tom, ako odhalili, že podpisoval zmluvy a dodatky v objeme 14mil.€ s firmami, kde figuruje jeho vlastná teta, 77-ročná dôchodkyňa Anna Sučková z Družstevnej pri Hornáde. Tá síce nerozoznala akciovku od eseročky, ale kšefty pre niekoľko firiem uzatvárala ako na bežiacom páse. Dariť sa jej začalo v čase, keď sa do čela poisťovne postavil jej synovec Marcel Forai. Za 2 roky sa suma peňazí vo firmách zdvihla z 99-tisíc na viac ako 746-tis.€. Sedem spoločností podpísalo zmluvy za 14 miliónov s jej vlastným synovcom Foraiom.

Minister zdravotníctva Čislák pochybenie nevidel, dal ho však prešetriť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorému šéfuje Monika Pažinková. Tá s Foraiom v minulosti podpisovala zmluvy ako riaditeľka polikliniky a za jeho šéfovania stúpli objemy od VšZP o 20 %. Navyše jej manžel podnikal so synom tety Anky. Pažinkovci si postavili luxusný dom, ktorého hodnotu odhadli odborníci na 400-tis.€. Kariéra Moniky Pažinkovej začala stúpať po nástupe Smeru k moci, keď sa stala riaditeľkou fakultnej nemocnice v Prešove.

Jej manžel kúpil skrachovanú polikliniku, ktorá po štyroch rokoch dosiahla dvakrát taký zisk, ako za ňu zaplatil. Z eurofondov ju dokonca zrekonštruovali a neskôr predali Pente za 8 miliónov eur. Po škandále dokonca odhalili, že supermanažéri VšZP dostali na odmenách vyše 400-tisíc eur za tri roky len za to, že nič nepokazili. Podľa exministra zdravotníctva Richarda Rašiho, ktorý bol na poslaneckom prieskume v poisťovni, uzatváranie zmlúv medzi VšZP a firmami, v ktorých pôsobila teta Anka, prebehlo za štandardných podmienok.

Ako spolu súvisia chápadlá?

1. Forai podpisoval zmluvy a dodatky za 14 miliónov s vlastnou tetou Ankou.
2. Úrad preverí zmluvy, Pažinkovej manžel podnikal so synom Sučkovej vo firme Gynastar.
3. Ministrova manželka sa priatelí s obchodným partnerom Sučkovej Cuľbom.
4. Sučková podnikala vo firme Wellix so susedom a obchodným partnerom Pavla Pašku Dušanom Machom.

Zdroj:
https://www.cas.sk/clanok/334607/teta-anka-odhalila-chapadla-v-zdravotnictve-skandaly-ktore-spustila-dochodkyna/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko