Štátny biznis s kompou cez Dunaj za milióny mieri ku Glváčovi

Zákazka za desiatky miliónov eur od Vodohospodárskej výstavby skončila vo firme s nejasným pozadím. Dokumenty podľa blogerky Veroniky Remišovej podpísali dve ženy, ktoré sú vo firme s ministrom obrany Martinom Glváčom.

Veľká štátna zákazka, ktorá by mohla priniesť súkromnej firme Ponton City možno až 50 miliónov eur, by mohla smerovať k ministrovi obrany Martinovi Glváčovi (Smer), ku schránkovej firme z kauzy emisných povoleniek aj k firme Budamar. Zákazka sa týka prevádzkovania kompy cez vodné dielo Gabčíkovo. Firma Ponton City dostala zákazku na 15 rokov od štátnej Vodohospodárskej výstavby (VV) riadenej nominantom Smeru Ladislavom Lazárom. Donedávna ju pre VV prevádzkoval rovnako štátny Slovenský vodohospodársky podnik, podľa webu cas.sk boli náklady nižšie, ale web vychádzal z polovičnej čiastky, než akú vypočítala Remišová.

Podozrivé podľa Remišovej je už to, že si firma nechala postaviť kompu už vo februári 2015, keď ešte nebola vyhlásená súťaž na jej prevádzkovanie. V súťaži bol len Ponton City, ktorý ju aj vyhral. Podľa Remišovej niekto musel vedieť, že súťaž bude, aj kto ju vyhrá. Firma bola podľa nej do roku 2014 pod vplyvom firmy Budamar, ktorá figurovala v kauze podozrení z daňových únikov.

Remišová tvrdí, že prevádzkovanie kompy môže vyjsť štát za 15 rokov minimálne na 50 miliónov eur, keďže kompa jazdí cez vodné dielo dvakrát za hodinu a platby vychádzajú z počtu jázd. Ponton City podľa nej uzavrela s Vodohospodárskou výstavbou ďalšiu zvláštnu zmluvu na bagrovanie nánosov v Gabčíkove. Blogerka hovorí, že podobné práce vykonávala iná štátna firma v roku 2011 za tretinovú cenu.
2019 – Najvyšší kontrolný úrad potvrdil závažné pochybenia Vodohospodárskej výstavby v súvislosti s kauzou kompa. Tvrdí to opozičná poslankyňa z OĽaNO Veronika Remišová, ktorá v roku 2015 na prípad poukázala. Zároveň tiež potvrdila, že dnes už po tretí raz vypovedala na polícii.
Zo zistení úradu je podľa nej zrejmé, že Vodohospodárska výstavba pod vedením nominanta Smeru Ladislava Lazara pochybne zrealizovala verejné obstarávanie, keď nerešpektovala stanovený finančný limit 25 miliónov EUR a zaviazala sa k finančnému plneniu v takmer dvojnásobnej výške.
NKÚ takisto kritizuje, že pri verejnom obstarávaní boli využité služby externého poradcu napriek tomu, že Vodohospodárska výstavba disponuje vlastným oddelením na tieto účely. Navyše, ako konštatuje správa NKÚ, externý poradca „neupozornil na vzniknuté rozpory“.
NKÚ konštatuje aj ďalšie závažné pochybenia Vodohospodárskej výstavby, ako napríklad nastavenie zmluvných podmienok tak, že boli jednostranne postavené v prospech prepravcu a nevýhodné pre štátny podnik, nedostatočnosť a neúčinnosť vnútorného kontrolného systému na Vodohospodárskej výstavbe a tiež nehospodárne vynakladanie finančných prostriedkov na služby externých poradcov.

Zdroj:
https://e.dennikn.sk/290180/statny-biznis-mieri-ku-glvacovi/?ref=list&_ga=2.34147425.1325018752.1676283227-703612039.1623137915
https://www.aktuality.sk/clanok/677226/kontrolori-potvrdili-zavazne-pochybenia-v-kauze-kompa-tvrdi-remisova/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko